Chystáte se letos na dovolenou v obytném autě a máte obavy? Není třeba se bát, na cesty každý rok vyráží i karavaningoví začátečníci. O drobné kolize tak není nouze a někdy se poškodí i vnitřní vybavení. Proto poradíme, jak můžete zabránit nejčastějším škodám a předejít propadnutí kauce, kterou při pronájmu skládáte.
1. Poškozený zadní nárazník
Poškození zadního nárazníku je nejčastější škodou, kterou ve Vansafe řešíme. Však také obytňák dosahuje délky až 7 metrů, a tak jeho řízení umí zaskočit i zkušenějšího řidiče. Navíc zadní část přesahuje nápravu až o 2 metry a ráda vybočuje.
Nejčastěji se nárazník poškodí při couvání. Řidič neodhadne vzdálenost a narazí do pevné překážky nebo v zimě do zmrzlého sněhu. Časté je také vybočení zadní části, když se začne příliš brzy točit volantem při vjezdu do kempu nebo z kempu či parkoviště.
Jaká je obvykle výše škody?
U poškozeného zadního nárazníku není příliš prostoru k opravám, proto často končí výměnou. Průměrná cena nárazníku je 40 000 Kč, jeho poškození tedy vede většinou k propadnutí celé kauce.
Jak tomu předejít?
Nespoléhejte jen na kamery, nejlepší způsob při parkování a manévrování je využít spolujezdce či kamaráda, který vystoupí a ukazuje.
Zadní část auta při zatáčení vybočuje, do zatáček proto najíždějte důkladně a udržujte bezpečný odstup od všech překážek.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat najíždění na trajekt a vyjíždění z trajektu. Zaměstnanci se obvykle snaží natěsnat na palubu co nejvíce aut a k poškození je už jen krůček.
Máte nosič s jízdními koly? Pak myslete na to, že ještě o metr přesahuje nárazník. Nárazník sice ochráníte, ale mohou to odnést kola.
Nespoléhejte jen na kamery a využijte "osobu poučenou"
2. Poškození alkovny
Víte, že výška vozu s alkovnou je v průměru 3,2 metru? A na to také řidiči nejsou zvyklí, proto poškození alkovny patří mezi další velmi časté karamboly. Když v zápalu jízdy zapomenete, že máte nad hlavou ještě ložnici, můžete ji poškodit při kontaktu s různými stříškami a výčnělky.
Jaká je obvykle výše škody?
Poškození alkovny je velice individuální. Řešíme případy, kdy se jedná jen o drobné zachycení, ale také případy, kdy se povedlo celou alkovnu v podstatě zarovnat se střechou. Pokud je poškození větší, zasáhne i do nosné konstrukce vozidla a může dojít k totální škodě na vozidle. Průměrně se oprava pohybuje v rozmezí od 100 000 do 550 000 Kč.
Jak tomu předejít?
Při jízdě myslete neustále na výšku vozu a hlídejte si možné překážky ve výšce kolem 3 metrů nad zemí. Sledujte pečlivě výšku mostů a podjezdů.
Pozor na překážky, které zasahují do vozovky jen částečně, snadno se přehlédnou. Jde například o balkóny, okapy, stříšky, pergoly, větve stromů, římsy budov a nejrůznější nástavby.
Opatrní buďte i při najíždění na parkoviště s červenobílým výškovým omezením. S běžným autem vjedete všude, a tak často tyto zábrany ani nevnímáte.
Využívejte i různé aplikace, kde je výška uvedená, ale zároveň nespoléhejte jen na ně. Řiďte se i svým zrakem, značkami a informačními cedulemi.
Všímejte si na cestách i podobných značek
3. Škody v interiéru obytného auta
Interiér obytňáku má svá specifika a začátečníci občas zapomínají na různé bezpečnostní pojistky u dvířek. Právě chybnou manipulací vznikají nejčastější škody. Mezi ty vůbec nejčastější patří právě poškozená dvířka skříněk a poškozené venkovní markýzy.
Jak tomu předejít?
Nechte si v půjčovně či u prodejce předvést a vysvětlit používání obytného vozu. Jednotlivé mechanismy se liší, takže určitě nemusíte propadat rozpakům. Zaměřte se zejména na otevírání dvířek, přístup k WC kazetě a její výměnu, obsluhu plynu, sklápění lůžka, vysunutí markýzy atd.
Ukažte vše také dětské posádce.
Udržujte v autě pořádek, během jízdy všechny pohyblivé předměty uložte do skříněk nebo držáků. Zapomenutý hrneček nebo nezavřený šuplík při jízdě poničí interiér rychlostí blesku.
Jaká je obvykle výše škody?
Výše škody je při poškození interiéru různá. Zeptali jsme se proto na podrobnosti servisních techniků ze specializované prodejny a půjčovny obytných aut Hykro, která patří mezi největší v ČR. Podívejte se, kolik obvykle stojí výměna nejčastěji poškozeného vybavení.
Deska stolu – 12 000 Kč
Panty u skříněk – cca 500 Kč/kus
Kuchyňská deska – 15 000 Kč
Aretace, vzpěry oken – cca 1 800 Kč/ kus
Ulomené madlo lednice – 1 250 Kč
Vodovodní baterie – 3 000 Kč
Sprchová baterie – 3 500 Kč
Kličky oken – cca 500 Kč / kus
Poškozená klika u dveří – cca 3 500 Kč
Nechte si v půjčovně či u prodejce předvést a vysvětlit používání obytného vozu
4. Uražená zrcátka
Velmi běžnou škodou jsou také uražená zrcátka. Stává se to při vjíždění do bran kempu nebo při parkování, kdy zavadí auto o překážku či zrcátka jiného auta.
Jaká je obvykle výše škody?
Zrcátko také patří mezi díly, které se nedají opravovat a mění se za nové. To nejběžnější vyjde v průměru na 12 000 Kč.
Jak tomu předejít?
Najíždějte si s dostatečnou rezervou a hlídejte si odstup od překážek - myslete na to, že auto je široké.
Najíždějte si s dostatečnou rezervou a hlídejte si odstup od překážek
5. Utržená okna nebo markýza
Když se zhorší počasí a nečekaně přijde silný vítr, vichřice nebo krupobití, stávají se tyto škody nejčastěji.
Jaká je obvykle výše škody?
Cena opravy nebo nového dílu závisí hlavně na velikosti okna a pohybuje se průměrně od 8 000 do 25 000 Kč.
Jak tomu předejít?
Pokud se zhoršuje počasí, včas zatáhněte markýzu a zavřete okna. Nečekejte do poslední chvíle, to už bývá pozdě. Dejte si pozor i na nečekané poryvy větru.
Před jízdou auto pečlivě zkontrolujte, žádná okna během jízdy nesmí zůstat otevřená. Při vyšší rychlosti jsou ohrožená střešní okna a boční okénka můžete snadno urazit.
Nečekejte do poslední chvíle a při zhoršujícím se počasí okna zabezpečte včas
Chcete mít na dovolené 100% jistotu, že o kauci nepřijdete? Nezapomeňte na pojištění kauce. Stačí ho uzavřít těsně před převzetím obytného auta v půjčovně. Hodit se vám bude i cestovní pojištění a pojištění storna. Doporučujeme i připojištění asistence na cestách Bezstarostní jízda, které oceníte zejména pokud cestujete s dětmi nebo neřídíte takhle velké auto často.
Spočítat pojištěníZajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.