(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Cestování s malými dětmi v obytném autě. Jak na to, aby si dovolenou užili bez problémů?

Autor: Aneta Málková 30.5.2023
Cestování narozením dětí rozhodně nekončí! Pro vzájemnou pohodu je ale přeci jen zapotřebí udělat zásadní změny. Tak, abyste malým cestovatelům obytňák hned od mala neznechutili a zároveň jste je ob den nevnucovali pocestným v akci 1+1 zdarma.
Cestování s malými dětmi v obytném autě. Jak na to?

S našimi dětmi cestujeme od narození, vlastně ještě před ním. Syn s námi coby batole strávil v obytné dodávce osm měsíců v kuse na cestě Evropou, ten nejhezčí suvenýr v podobě dcerky jsme si přivezli zpoza severního polárního kruhu. Spolu se psem tak aktuálně jezdíme v pětičlenné posádce.

Dovolte mi předat pár tipů, jak je možné k výpravám s juniory přistoupit, aby to všechny bavilo a cestování bylo v pohodě a bez problémů.

Dítě v obytce a los

S našimi dětmi cestujeme od narození. Syn coby batole strávil v obytné dodávce 8 měsíců v kuse (zde ve Švédsku)

Osvědčené tipy pro pohodové cestování obytňákem s dětmi

1. Výbava aneb co všechno zabalit na cestu s dětmi

Zatímco teenagerovi prý stačí džíny, triko, kecky a mobil, výbava kolem miminek a batolat by mohla zaplnit menší náklaďák. Nezbývá, než udělat přísný konkurz a vzít jen to nejnutnější.

Upřednostněte praktické věci, které zjednodušují režim vám rodičům, před tunou hraček. Většinu času budou akorát zabírat místo, protože podněty okolo budou zajímavější (a cizí hračky taky). Navíc, pokud jste stejně "přísní" jako my, beztak cestou nějaké to autíčko, zvířátko, hru (...) koupíte.

Co všechno zabalit?

Auto není nafukovací, ale s Anetiným detailním seznamem a prověřenými tipy, co zabalit na cestu obytňákem s dětmi, rozhodně nesáhnete vedle a zvládnete to v pohodě.

Hračka Tatra

O tatru na palubě jsem musela zabojovat, ale slaví vždy velké úspěchy

2. Autosedačky

Pokud cestujete obytňákem a chystáte se kupovat autosedačku – dejte si při výběru pozor na pár detailů:

Hodně obytných aut nemá Isofix, vybírejte proto modely s možností uchycení bezpečnostním pásem.

Nevhodné jsou vzhledem k prostoru také autosedačky s kotvící nohou nebo obrovskou základnou.

Pokud budete dávat dvě sedačky vedle sebe, ověřte, že se tam vůbec vejdou – dost modelů zabírá i část vedlejšího místa.

Pamatujte rovněž na to, že miminka vozíte v poloze vleže a proti směru jízdy – je třeba místo v prostoru za sedačkou pro sklopení autosedačky a také místo na nožičky rostoucího dítěte. Někdy je nutné z lavic sundat polstrování a/nebo záhlavník.

Dětská autosedačka

Při koupi sedačky do obytňáku si při výběru pozor na pár detailů

3. Záchranná síť

Každá postel v obytném autě, která slouží jako dětská nocležna nebo herna, by měla být bezpečná. Tedy taková, aby se z ní nedalo spadnout. Pořiďte si zábranu, nebo si ji zhotovte na míru. My máme například obyčejnou síť pevně uchycenou na obou stranách, která se jednoduše zapíná karabinou.

Dítě ve střešním okně obytňáku

Dětská postel je i hernou a měla by být bezpečná ve všech směrech :)

4. Jak zvládnout cestu a dlouhé přejezdy?

Malé děti potřebují kromě nasycení jídlem a láskou také dost spát. Proměňte tenhle fakt ve výhodu. Delší přejezdy plánujte tak, aby jich dítě alespoň část prospalo.

Řada rodičů jezdí i na noc, my mezi ně nepatříme. Pamatujte, že na prvním místě je bezpečnost. Při prvních známkách únavy vždy zastavte! Kritický čas pro mikrospánek je mezi druhou a pátou ráno. Výhoda je, můžete-li se v řízení s někým střídat a zároveň toho druhého udržovat v bdělosti. Pokud takto vyrazíte, počítejte ale s tím, že děti se vyspí a vstanou plné energie, zatímco vy jste po bezesné noci na odpadnutí.

Přizpůsobit načasování jízdy můžete také teplotám. Nám se například v jižních krajích osvědčilo ráno a dopoledne využít na výlet nebo cyklistiku, největší vedro strávit přejezdem s rozumně zapnutou klimatizací do další destinace, a tam už si užít podvečerního chládku. Přesně obráceně to děláme potom v zimě.

Rodina na kole

Nám se v jižních krajích osvědčilo ráno a dopoledne využít na výlet nebo cyklistiku

Miminko by nemělo být v autosedačce nebo vajíčku déle než dvě hodiny, lépe hodinu a půl. Pokud během dne několik hodin jedete, vajíčko už potom nepoužívejte – místo kočárku je opravdu nevhodné, potvrzuje 10 z 10 dětských fyzioterapeutů.

I větší děti se potřebují protáhnout. Po cestě dělejte přestávky, ideálně někde, kde je hřiště, dětský koutek nebo alespoň plácek, kde si zahrajete na babu.

Vybavte se velkým, opravdu velkým množstvím neslazených křupek, tyčinek, ovoce, zeleniny, kešu oříšků, tyčinek sýra apod. Prostě něčím, co se dá dobře držet v ruce nebo uzobávat z krabičky. Na benzinkách narazíte pro děti většinou jen na sladkosti, a jestli vám jako máma a lékařka v jednom něco opravdu nedoporučuji, tak je to "nastřelit" dětem hladinu krevního cukru do doby, kdy mají být upoutané v autosedačce. To nechcete.

Svačina v obytňáku

Vybavte se vším možným, co se dá dobře držet v ruce nebo uzobávat z krabičky

5. Jídlo

A co jídlo obecně?

Doporučuji si vzít jen pár dětských hotovek jako pojistku. Pokud jedete Evropou nebo do turistických destinací, nebudete mít problém, spíše je ještě přivezete zpět.

Pokud není vaše miminko kojené, jeho vyzkoušené kojenecké mléko raději vždy přibalte, jiné totiž nemusí tolerovat.

Hlídejte pitný režim, ovoce a zeleninu pečlivě myjte, doporučuje se i očkování proti žloutence typu A.

Dětská výživa

I když je nejspíš povezete zpět, doporučuji si vzít jen pár dětských hotovek jako pojistku

6. Lékárnička

Každá posádka by samozřejmě měla vozit lékárničku. S dětmi v posádce navíc přibalte: dětské náplasti, obvaz menší šířky, pinzetu na vyndávání klíšťat, netoxický repelent, Nurofen sirup, Fenistil kapky, Espumisan, Kinedryl.

Lékárnička v obytňáku

Nezapomeňte do lékárničky přibalit i léky pro děti

Stačí přizpůsobit pár věcí a cestování s dětmi je báječné. A návykové! Děti brzy zjistí, že vanlife = dobrodružství a vám odpadá vymýšlení programu.

Takže doma možná nevydržíte ani do konce šestinedělí jako my. To období, kdy vaší ratolesti stačí vaše náruč a prsa, je totiž opravdu krátké. Tak proč jej nevyužít, že.

Tak co, ještě váháte, zda s dětmi vyrazit?

S dětmi je cestování jiné, ale krásné. Odměnou vám bude třeba nadšení a bezprostřednost malého cestovatele tam, kde to my už zapomínáme. A co všechno ještě získáte, popisuje Aneta v článku Proč cestovat s dětmi.

Šťastné cesty všem nomádům, malým i velkým!

Děti na cestách

Vnímání světa dospělýma a dětskýma očima je totiž něco jako upgrade z 2D na 3D

Autorka Aneta je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.