Koncem týdne sbalit celé rodině, v pondělí zase vybalit, vyprat. A znovu a znovu. No, kdo by to nemiloval. Obytňák je v tomhle ohledu ohromná úleva. Nanosíte, zabydlíte, hotovo.
S dětmi ale člověk rychle narazí na jeden prostý fakt. Auto není nafukovací. A tak i když budou věci rodičů v utlačované menšině, je třeba pečlivé výběrové řízení. Zejména s tou záhadnou nepřímou úměrou, čím menší dítě, tím více věcí. Co tedy ratolestem vzít? Ať už naše výprava trvala dny či dlouhé týdny, s tímto seznamem jsme nikdy neudělali chybu.
Neskladné ale nezbytné. Co přibalit do "garáže" a na palubu?
1. Váháte-li mezi kočárkem a nosítkem či krosničkou na dítě, vezměte oboje, značně se vám zvětší akční rádius. Kam se nedostanete s kočárem, využijete krosničku, na promenády u pláže či jezera je kočárek pohodlnější (dítě může měnit polohu, je zastíněný a má úložný prostor). Pro staršího sourozence můžete pořídit stupátko. Máte nafukovací kola? Nezapomeňte pumpičku a lepení.
2. Mezi další otravně neskladné, ale nezbytné věci řadíme sedačku na kolo nebo přívěsný vozík za kolo.
3. A také propriety kolem dětského WC – nočník, dětské prkénko a stupátko. Přeci jen, improvizovat několikrát denně ohledně tohoto tématu začne brzy všechny otravovat. Nočník doporučuji s vyndavacím vnitřkem – nemusíte ho nosit vylévat a omývat celý, když vám dochází voda. Dětská prkénka sedí na běžné toalety, ale na ty v autě ne. Udělejte test ještě doma, včetně posazení dítěte.
Váháte-li mezi kočárkem a nosítkem, přibalte oboje, značně se vám zvětší akční rádius
Jako ze žurnálu?Jak vybrat oblečení do obytňáku
Čistota dětského oblečení má velmi proměnlivou, někdy takřka prchavou životnost. Dospěla jsem ale k závěru, že na cestách vydrží s přimhouřením oka (dobře, obou očí) dvojnásobek času co doma. Pokud máte malé kluky, základní šitíčko s sebou. Anebo tepláčky s pancéřovou technologií v oblasti kolen.
Berte padnoucí či lehce větší velikosti. Lépe se vrství a při růstovém spurtu během vícetýdenní výpravy poskytnou rezervu.
Exkluzivní informace – ponožkožrout žije i obytňácích. Mít každou ponožku jinou je ale teď prý děsně IN.
Více párů bot je samozřejmost, nezapomeňte také na holínky, není nic lepšího než skákání v kalužích. A horšího než několik párů zcela promáčených bot schnoucích v autě. Obojživelné sandály nebo boty do vody jsou i z důvodu rychlého schnutí také skvělou volbou.
Není nic lepšího než skákání a hraní v kalužích
TIP Teprve s cestováním s dětmi začínáte a bojujete s obavami? Přečtěte si článek Cestování s malými dětmi v obytném autě. Jak na to, aby si dovolenou užili bez problémů?
Kdo si hraje, nezlobí
Teď to nejdůležitější. Hračky, samozřejmě. Doporučuji rozdělit si je na dva oddíly:
1. Hračky na ven
Podmínkou pro vstup do této sekce je omyvatelnost.
Naše tipy:
pytel hraček na písek a k vodě
létací talíř a další venkovní hry
velký míč a malé míčky (budou ubývat – uplavou po vodě / skutálí se do rokle / odnese si je pes)
plastová auta a zejména – klasická velká tatra
Když byla ještě větší než naše dítě, musela jsem o její místo na palubě u manžela trošinku zabojovat. Ale hned při první příležitosti slavila velký úspěch (spíše je někdy problém ji odstavit). Navíc poutá pozornost ostatních dětí, takže se stává přirozeným socializačním pojítkem.
O tatru na palubě jsem musela zabojovat, ale slaví velké úspěchy
A to je vlastně her totiž zapojujeme vše, co venku zrovna najdeme. Kameny, větve, šišky, potůčky, pozorujeme hmyz (už jsem skoro zapomněla, kolik je všude mravenců!)… Aneb jak ráda říkám, nejvíc propracovaná Montessori hračka je les.
TIP Na hračky doporučuji plastovou bednu s pevně zacvakávacím víkem. Tak se vám do auta nevysypou nejen hračky, ale zejména písek nebo hlína, číhající v tom roztomilém dětském kyblíčku na moment, kdy budou moct zaneřádit celou garáž.
2. Hračky na doma
Tedy ty venku snadno zničitelné a/nebo ideální k poztrácení. Z oblíbenců vašich malých cestovatelů vyberte nějakou "top desítku" na míru.
Nám interiér zaplnila ve velkém počtu autíčka.
Pár plyšáků na pomazlení v sedačce při dlouhé cestě a mluvící zpívající pejsek pro chvíle, kdy už nechce mluvit ani zpívat maminka.
Albi tužka + sada knih, na cesty geniální hračka! Junior je odmala k naší radosti velký čtenář, ale dvě police knih vozit nelze. V těchto pokaždé objeví něco nového a postupně s dítětem “rostou”. A Milana Šteindlera mluvícího prasátko v lese si poslechneme rádi i my.
Trávíme hodně času zábavou venku, ale když prší, hodí se mít připravenou zábavu do auta
No a také, virbl prosím, tajné trumfy pro případ propršeného/ procestovaného dne stráveného v autě. Schovejte je a vytahujte až v případě potřeby.
Nálepky, časopisy, magnetky, puzzle, pexesa, společenské hry.
Omalovánky – do auta a dalších interiérů, jež si nepřejete (zne)čistit, mohu nadšeně doporučit ty “vodní” (štětec se máčí jen do vody a papír se zbarví sám).
Stejně tak bezpečná kreativní zábava pro maličké umělecké duše je kreslící tabulka, ať už obyčejná manuální nebo ta digitální.
Pohádky v tabletu nebo notebooku, ideálně mix oblíbených a neokoukaných. (Jen tak mezi námi, taky máte někdy chuť králíčka Binga něčím praštit?)
Vanlife s malými rošťáky - autíčko jezdí odpoledne kdesi po hradbách večer v autě po stole
A jaká že je naše realita? Popravdě, občas nějaké to domácí autíčko jezdí odpoledne kdesi po hradbách či kašně a večer v autě po stole mezi talíři s večeří, ale to k vanlifu s malými rošťáky přeci patří, že?
Autorka Aneta je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.
Vyrážíte také obytným autem na cesty? Kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i velkorysou asistenci na cestách Campers Club na míru obytným autům.