(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Od baklavy po churros. Co ochutnat na cestách?

Autor: Aneta Málková 14.6.2022
Češi sladké prostě umí. Ale co ostatní Evropa? Přibližuje se nám některá jiná země? Nebo nás snad dokonce předčí? A kde nám osobně nejvíce chutnalo? Pozor, v článku najdete i recept na lahodnou snídani!
Od baklavy po churros. Co ochutnat na cestách?

Buchty s mákem, lívance, bábovky, koláče, bublaniny, koblihy, vdolky, kremrole, věnečky, rolády, řezy, špičky, laskonky... No a to vánoční cukroví!

Češi sladké prostě umí, seznam by mohl být ještě hoodně dlouhý a kynuté bychom mohli rovnou označit za národní um. Ale co ostatní Evropa? Přibližuje se nám některá jiná země? Nebo nás snad dokonce předčí? A kde nám osobně nejvíce chutnalo?

Německé pekárny

Odpověď na první otázku, vynechám-li s dovolením naše bratry Slováky, zní Německo! Currywurst, Eintopf či vepřové koleno nemusí být zrovna gusto každého, ale vsadím se, že s pečivem a zákusky bude našinec velmi spokojen.

Dokonce zde najdete v náplních i mák, což je takové středoevropské specifikum. JInde najdete černá zrníčka maximálně jako decentní posyp housky, například v Řecku už v této misi neuspějete ani s lupou, a v Singapuru či Spojených arabských emirátech byste použitím máku dokonce porušili zákon.

Nabídka v německých pekárnách je pestrá, porce více než štědré, a vstup tam bývá spojen s omamnou vůní, jakou vykouzlí pouze poctivé máslové těsto. Velmi sympatickým rovněž shledávám, že tradiční záviny a buchty na plech stále převažují nad muffiny či brownies. Gut!

Závin

Tradiční záviny a buchty na plech stále převažují nad muffiny či brownies

Slavný krém s křupnutím

Crème brûlée získal za posledních dvacet let obrovskou popularitu. Francouzský dezert se chlubí křupavou krustičkou, sametovou konzistencí a vůní vanilky. I pyrenejský poloostrov má však svou variantu - katalánský krém. Tato na první pohled identická dobrota však voní skořicí a bývá dochucena citronovou šťávou, díky čemuž působí osvěžujícím dojmem.

A jak to tak bývá, Francouz vám bude odhodlaně tvrdit, že originální pečený sladký krém pochází z jeho země, Španěl zase z té jeho. Korunu tomu nasazují historické prameny. Naznačují totiž, že pravdu nemá ani jeden z nich, neboť "spálená smetana", jak kdysi zněl název této sladkosti, pochází z Velké Británie.

Crème brûlée

Crème brûlée získal za posledních dvacet let obrovskou popularitu

Vůně sladkých ořechů

Podobný příběh píše proslulá sladká baklava. Ochutnali jsme ji v Makedonii, Bosně, Řecku, Turecku. Všude s výrazným označením – tradiční, originální, lokální! S pistáciemi, mandlemi i vlašskými ořechy. Pokud bychom se vydali ještě dále na východ do Íránu či Afghánistánu, přidala by se jemná růžová voda.

A světe div se, pokračovat bychom mohli až do Číny, kde tuto prastarou lahůdku ochucuje šťáva z granátových jablek. Přestože pravda bude zřejmě dle písemností na straně Turků, nedoporučuji to v ostatních zemích při objednávce zmiňovat. Mohlo by se vám stát, že tenké filo těsto, ořechy a spousta sladkého sirupu se vám místo v ústech bude roztékat po hlavě. A to by byla velká škoda.

Tradiční sladká baklava

Baklavu jsme chutnali v Makedonii, Bosně, Řecku i Turecku

Smažené a s vroubky

O churros jsme slyšeli legendy. Možnost, že bychom strávili deset týdnů ve Španělsku a neochutnali je, jednoduše neexistovala. Těsto vytlačované do vroubkatých tyčinek či kroucánků se smaží v oleji, posype cukrem a skořicí a podává se s hustou horkou čokoládou. Nejvíce je tak oceníte v sychravém počasí pro zahřátí, plážová pochoutka to zrovna není.

Churos s horkou čokoládou

Churos nejvíce je oceníte v sychravém počasí pro zahřátí

No i když – kde si Češi nejvíce dávají langoše? Na koupališti! A kde si ho doporučujeme dát my? V Maďarsku! Na ty budapešťské v rodinné "langošárně" budeme ještě dlouho vzpomínat. Základem náplně je zakysaná smetana a dále dle přání, česnek, sýr, maso... Těsto je nadýchané jako obláček, křupavé, smažené rychle v rozpáleném oleji, tudíž není nasáklé tukem... paráda! Tolik malá slaná vsuvka.

Šneci se skořicí

Kanelbullar. Možná vám to nic neříká, ale určitě jste to už někdy měli. Skořicový šnek. Švédské pečivo tvoří nerozlučitelnou dvojici s pauzou nazývanou "fika". Dopoledne a odpoledne se pracovní kolektiv sejde, uvaří si silnou kávu a doplní ji něčím sladkým, nejčastěji právě stočeným kynutým těstem plněným máslem se skořicí a kardamomem, posypaným krystalky cukru.

Pokud jste je ochutnali v obchodním domě Ikea a říkáte si, že tam na severu budou určitě mnohem lepší, musím vás zklamat. Produkty nábytkového gigantu jsou velmi věrné. Doma upečené dle receptu níže chutnají stokrát lépe a pozor - jsou velmi návykové! Ostatně, vyzkoušejte sami.

Šneci se skořicí Kanelbullar s receptem

Lahodné Kanelbullar plné másla, skořice a cukru

Recept - skořicoví šneci Kanelbullar

Co budete potřebovat:

Na těsto: 125 ml plnotučného mléka, 125 ml vody, 1 malé sušené droždí (7-8g), 55 g cukru, asi 4 lžíce rozpuštěného másla, 1 žloutek, 340 g hladké mouky, špetka soli + rozpuštěné máslo na potření

Na náplň: 185 g změklého másla, 75 g třtinového cukru, 2 lžíce skořice

Na polevu: 200 g moučkového cukru, 4 lžíce másla, asi 3 lžíce mléka

Postup:

Na těsto smíchejte vlažné mléko, vodu, droždí a špetku cukru, na teplém místě nechte vzejít kvásek (5-10 min).

Máslo prošlehejte se žloutkem. Vedle smíchejte mouku, zbylý cukr a sůl. Nyní spojte vše dohromady, přidejte i kvásek a vypracujte měkké těsto.

Vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu a uhněťte hladké a nelepivé těsto.

Vymažte si máslem mísu, vložte do ní kouli těsta, lehce potřete máslem. Mísu překryjte potravinářskou fólií a na teplém místě nechte těsto kynout do dvojnásobku, tedy asi hodinu až hodinu a půl.

Potom vyklopte a rychle propracujte, abyste vytlačili z těsta vzduchové bublinky, a znovu zformujte do koule. Potravinářskou fólii si potřete máslem a těsto do něj zabalte. Dejte znovu do mísy, kterou zakryjte další fólií. V lednici nechte minimálně 4 hodiny, nebo přes noc.

Vymažte máslem obdélníkovou pečící formu nebo menší plech (32x22 cm nebo podobné celkové plochy).

V misce smíchejte třtinový cukr a skořici. Na pomoučněné pracovní ploše rozválejte těsto na obdélník (asi 25x45 cm). Na ně rozetřete změklé máslo a posypte skořicovým cukrem, kromě 2 cm okraje, ten potřete vodou a z delší strany zaviňte roládu.

Velmi ostrým nožem nebo nití ji rozřezejte na 12 kousků, vyskládejte vedle sebe do formy, přikryjte a nechte kynout do dvojnásobku, tedy asi hodinu.

V troubě předehřáté na 180 stupňů pečte asi 25 min dozlatova, a ještě teplé přelijte polevou z utřeného másla s cukrem a mlékem.

Tak sladký život přátelé a zase příště!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Už se vám sbíhají sliny a vyrážíte obytným autem na ochutnávku? Kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i velkorysé připojištění asistence na cestách PLUS. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Spočítat pojištění