Sklo, porcelán či plast nebo melamin? Jedno z témat, které mezi majiteli obytňáků dokáže vyvolat pořádné emoce. My doporučujeme vybrat si jednoduše to, co vám nejlépe sedí (a co vás nebude při jízdě obtěžovat). My máme kombinaci – kávu si rádi vychutnáme v porcelánu a plastové talíře se nám dobře skladují a necinkají.
Každopádně doporučujeme vždy vybírat nádobí od prověřených výrobců a ohlídat si zdravotní nezávadnost.
Co rozmyslet před nákupem vybavení
Než se vrhnete do nakupování, rozmyslete si, kde nádobí bude umístěné a kolik mu jste ochotni věnovat místa. Na první výjezd si můžete vzít pár věcí z domova, vyzkoušet, co vám vyhovuje a co se kam vejde, a na nákup pak vyrazit s rozmyslem. Také proberte domácí kuchyň, často skrývá nevyužité poklady.
A pokud vás na cestách přepadne třeba chuť na bramborou kaši, škrabku na brambory a šťouchadlo si jednoduše dokupte v místním obchodě. Postupně si tak kuchyň vybavíte přesně podle svých potřeb a nebude plná nepotřebných věcí, které vám někdo v dobré víře doporučil.
Milovníci kvalitního a stylového nádobí často sahají po výrobcích ze dřeva nebo bio materiálu
Základní vybavení do kuchyně v obytném autě či karavanu
Obytkou jezdíme přes 10 let a následující vybavení se nám nejlépe osvědčilo. Hodí se do menší vestavby, kde je málo úložných prostor, a pro jízdu mimo kempy. Pokud máte větší obytňák nebo preferujete zázemí kempů, můžete se při výběru samozřejmě více rozmáchnout a náš seznam brát jako inspiraci.
Sada hrnců (a pánev) s nepřilnavou vrstvou
My jsme zvolili ty, které se skládají do sebe, ušetří spoustu místa. Vybrali jsme si sadu Bugaboo, která zahrnuje 2 hrnce, pánvičku, pokličky s integrovaným cedníkem, prkénko a hlavně odnímatelnou rukojeť. Do větší obytky můžete přibrat i klasické hrnce a pánve z domova, ale nám vyhovuje i materiál – hliníková litina potažená nepřilnavým teflonem rychle vede teplo a vodu na těstoviny ohřeje v cuku letu.
Talíře (a misky) na jídlo
V naší obytce najdete kromě talířů i větší misky, ideální na těstoviny i polévku. Oblíbili jsme si Sea to Summit Delta-Plate, jsou velké, odolné a s dvojitým dnem. Talíře vyberte s protiskluzovou gumou na dně, které z linky nebo ze stolu neodjedou ani za jízdy. Ve výbavě máme také pár malých talířků a mističek (hodí se na sýry, olivy, oříšky, ovoce...).
Sklenky (na víno)
I když je to trochu barbarské, my jsme na víno zvolili plastové. Nerozbijí se ani při večerním sezení na louce a necinkají za jízdy ve skříňce. Ve výbavě máme i dvě skleněné na vodu, jednoduše proto, že nám doma zbyly (a do skříňky dobře zapadnou).
Plastová sklenka na víno je praktická, pokud rádi sedíte venku
Hrnky a hrnečky
Na kávu máme maličké porcelánové (koupili jsme si je na cestě po Sardinii) a na čaj pár větších nerezových. Hodí se také termohrnek. Pro děti můžete vzít i plastové nebo ty, které při zničení neopláčete.
Nůž (nejen) na rajčata se zoubkatým ostřím
"Must have" každého obytkáře! U nás je to nejčastěji používané vybavení. Je velice ostrý, má kulatou špičku, takže si hravě poradí jak s čerstvým křupavým pečivem, tak i vysušenou italskou klobáskou.
V obytce je skvělý, ale i doma máme doma několik jeho dvojčat
Příbory
Ty máme klasické nerezové – nůž, vidličku, lžíci a malé lžičky (ty se rády ztrácí, tak jich máme víc :).
Vařečka (obracečka, sběračka...)
Kvůli úspoře místa jsme zvolili zmenšenou sadu z IKEA z pevného plastu (obracečka, vařečka, naběračka-lžíce), který nepoškrábe pánev a odolá vysokým teplotám. Protože máme rádi špagety, najdete u nás i běžnou (a velkou :)) naběračku na špagety.
TIP Dobře při nákupu zvažte, jaká jídla a jaký styl vaření budete preferovat, ať vám nechybí pořádná naběračka (pokud milujete polévky) nebo spirálová metlička (pro děti na kaše a palačinková těsta). Pokud raději sbíráte zážitky a ochutnáváte místní lahůdky, není naopak třeba kuchyň nijak zahlcovat zbytečnostmi.
Nože a nůžky
Na palubě máme (kromě nože na rajčata :) dva klasické nože. Vybrali jsme si ty s plastovou krytkou, aby se nikdo při hledání v šuplíku nezranil. Nůžky se hodí nejen při vaření, ale i při opravách nejrůznějších věcí v autě.
Konvička na vodu
Vodu na kávu a čaj sice uvaříte i v hrnci, ale nálevná hubička je přece jen praktičtější. My máme maličkou ultralehkou z eloxovaného hliníku se sklápěcím ouškem. Někdo si oblíbil klasickou džezvu.
Konvička je praktická věc "navíc"
Struhadlo
Parmazán na těstoviny (nebo okurku na salát) zvládáme s menší verzí, která má zároveň praktickou nádobku s odměrkou.
Prkénko
Malé i velké (plastové a tenké).
Handpresso (nebo moka konvička či french press) na kávu
Kafe je při cestování obytkou naprosto nezbytné a ten, kdo ho umí zařídit, je nejoblíbenější! Vybrat si můžete (jako my) populární handpresso – vodu ohřejete na vařiči a napumpování na 15 barů je hračkou. Nebo zkuste jednodušší french press konvici. Stálicí, na kterou většina karavanistů nedá dopustit, je pak nerozbitná moka konvička. Fajnšmekři, kteří jezdí do kempů a jsou připojení na 220 V, si mohou dovolit i plnohodnotný pressovač.
Handpresso se nám osvědčilo (používat můžete papírové pody nebo i nástavec na běžnou mletou kávu)
Co se ještě hodí v obytkové kuchyni?
A ještě pár tipů na věci, které se hodí mít ve výbavě.
Tác (plech či plast)
Oblíbili jsme si čtvercový tác z IKEA. Poslouží jako rozšíření ministolku nebo na servírování či poponášení snídaně.
Cedník (a cedníček na čaj)
Nám zatím stačí cedník integrovaný v pokličce hrnce, ale pokud bychom nebojovali s místem, určitě bychom přibrali na palubu plnohodnotný. Hodí se nejen na slévání těstovin, ale i mytí ovoce. A vyrábí se i skládací.
Škrabka na brambory
Malá plastová odměrka
Mlýnek na pepř (a kořenky)
Větší mísa na salát
Malý lis na citrony a pomeranče
Z místních čerstvých surovin se vaří snadno, často stačí jen nakoupit a servírovat
Kde nakupovat vybavení do obytného auta?
Širokou nabídku mají obchody s outdoorovými potřebami a také specializované obchody pro karavanisty či jachtaře, kde ale bývá vybavení dražší. Řadu věcí koupíte levněji i v IKEA nebo v nejrůznějších menších obchodech. A samozřejmě v domácích potřebách, vybavení se většinou nijak neliší od toho běžného.
Další tipy na vybavení nejen do kuchyně najdete v článku Tipy na dárky pro karavanisty. Vyrážíte poprvé? Pak doporučujeme i praktický rozcestník Rady a tipy pro začínající, kde se dozvíte, jak používat a vylévat WC, kde parkovat na divoko, jak používat aplikaci Park4Night a další praktické informace.
Nezapomeňte, že nejen vařením je člověk živ a ochutnávejte na cestách místní kuchyni
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění a asistenci, které opravdu kryjí rizika karavaningu.