(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Dopravní nehoda obytného auta. Co dělat a kdy volat policii?

Autor: Daniela Jírová 1.4.2025
Dopravní nehodu může zažít každý. I když nastupuje adrenalin a zmatek, je důležité zachovat chladnou hlavu. Máme pro vás přehledný návod, se kterým zvládnete situaci klidně a správně.
Dopravní nehoda obytného auta. Co dělat a kdy volat policii?

Co udělat bezprostředně po nehodě? Zastavte a zapněte výstražná světla, oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník (mimo obec 50 m od nehody, na dálnici min. 100 m). Při zranění volejte 155 a poskytněte první pomoc podle svých schopností. Po zabezpečení podnikejte další kroky.

1. Co dělat hned po dopravní nehodě nebo vzniku škody

První minuty po nehodě jsou klíčové pro následné řešení pojistné události. Lidský faktor, stres nebo snaha situaci urychleně vyřešit vedou k chybám, které mohou způsobit problémy.

Nezapomeňte proto po nehodě:

Určit jednoznačně viníka nehody – pokud je to možné, shodněte se na průběhu události.

Sepsat "Záznam o dopravní nehodě" (včetně údajů z bílé karty) – obsahuje důležité údaje o nehodě, vozidlech i řidičích.

Pořídit fotodokumentaci – foťte vozidla, škody, značení a celkovou situaci (a ideálně celou situaci popište).

Volat policii, pokud jde o vyšší škodu nebo máte nejasnosti.

Fotografie jsou velmi dobrým zdrojem pro pojišťovnu. Stačí mobilní telefon, ale důležité je zachytit vozidla před jejich přemístěním. Formulář "Záznam o dopravní nehodě" vozte s sebou – pomůže vám na nic nezapomenout. Lze ho vyplnit i dodatečně, případně doplnit nákres, pokud neexistují fotografie z místa.

TIP Ve většině případů je viník nehody jasný. Pokud však chybí řádný zápis a fotodokumentace, viník může následně svou vinu popírat. Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději volejte policii.

Obytné autoopravované po nehodě

U obytného auta i "malá škoda" může vyžadovat nákladnou opravu

Stejný postup platí i při škodách způsobených přírodními vlivy (krupobití, vichřice, sesuv půdy). Maximální dokumentace vám pomůže při řešení pojistné události.

Co dělat, když se dopravní nehoda stane v zahraničí?

Nehoda v zahraničí může být složitější, ale základní postup zůstává stejný. Nezapomeňte vyplnit Evropský záznam o dopravní nehodě, který má jednotný formát ve všech jazycích EU. V mnoha zemích (např. Itálie, Francie, Španělsko) je povinnost volat policii i při menší škodě – jejich protokol může pojišťovna vyžadovat.

V případě nejasností kontaktujte český zastupitelský úřad v dané zemi. Pokud viník ujede nebo odmítne spolupracovat, obraťte se na místní kancelář pojistitelů - můžete ho vyhledat v tomto registru.

2. Kdy je nutné volat policii k nehodě

Existují situace, kdy je příjezd policie nutností a jejich neohlášení vám může způsobit komplikace, a to i při vyřizování škody.

Policii volejte vždy, pokud:

Někdo při nehodě utrpěl zranění nebo došlo k úmrtí.

Odhadovaná škoda přesahuje 100 000 Kč (pozor, u obytných aut snadno i při menší nehodě). V současnosti se schvaluje novela, která limit posouvá na až 200 000 Kč.

Byl poškozen majetek třetích stran (např. svodidla, dopravní značení, plot domu).

Viník nehody není jasný nebo se nemůžete s druhým řidičem dohodnout.

Dojde k úniku nebezpečných látek (např. olej, palivo na silnici).

Je vozidlo po nehodě nepojízdné a blokuje provoz (může být důležité pro organizaci odtahu a bezpečnost provozu).

Pokud je policie na místě, postupujte podle jejích pokynů. Policisté sepíší protokol, který bude zásadní i pro pojišťovnu.

Policejní vůz

Existují situace, kdy je příjezd policie nutností a jejich neohlášení vám může způsobit komplikace

3. Co dělat, když viník ujede

Pokud viník nehody ujede, zachovejte klid a postupujte takto:

Okamžitě volejte policii – ujetí od nehody je přestupek, nebo dokonce trestný čin.

Zkuste si zapamatovat co nejvíce detailů o vozidle – značku, barvu, typ a směr, kterým odjelo.

Zajistěte svědky – pokud byli na místě lidé, kteří viděli nehodu, požádejte je o kontakt.

Podívejte se, zda v okolí nejsou kamery – můžete oslovit majitele obchodů nebo podniků s prosbou o záznam, případně další řidiče.

Zaznamenejte si škodu na vozidle – fotodokumentace je důležitá i v tomto případě.

Pojišťovny mají různé podmínky pro krytí škod způsobených neznámým řidičem, proto si to ověřte. Pokud máte havarijní pojištění, můžete často uplatnit náhradu z něj.

TIP Zápisem to nekončí, obytné auto budete chtít rychle opravit a získat peníze od pojišťovny. Přečtěte si návod, jak zajistit rychlý a bezproblémový průběh likvidace pojistné události.

Auto odjíždí od nehody

Pokud viník nehody ujede, volejte policii a snažte se o maximální dokumentaci

Dodržování těchto kroků vám pomůže předejít komplikacím. Při nehodě platí jednoduché pravidlo – raději pořiďte více dokumentace než je třeba a volejte policii vždy, když si nejste jisti výší škody nebo pokud se neshodnete s druhým účastníkem na průběhu nehody.

Přejeme vám mnoho šťastně najetých kilometrů bez nehod!

A pokud se přece jen nějaký manévr nepovede, budeme vám krýt záda a pomůžeme vám celý proces hladce zvládnout. Proto si nezapomeňte na cestu kromě povinného ručení a spolehlivého havarijního pojištění "přibalit" i naši kvalitní a nemozeneou asistenci Vansafe pro obytná auta.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.