Dánsko obytným autem: nejhezčí místa a tipy na přespání

Autor: Daniela Jírová 11.7.2024
Dánové jsou podle výzkumů jedním z nejšťastnějších národů na světě a ručíme za to, že se tak v jejich zemi budete cítit i vy. Ať už se budete kochat nespoutaným mořem, divokou přírodou nebo vikingskými památkami. Nechte se inspirovat naším itinerářem!
Dánsko obytným autem: nejhezčí místa a tipy na přespání

Proč vyrazit do Dánska obytným autem? Je tu krásná i divoká příroda, domečky jako z pohádky a z každé strany jiné moře. Ke všem krásám si ještě připočtěte neskutečně milé starousedlíky, skvělé ryby, výborné silnice, dánský smysl pro pořádek a máte ideální místo na letní dovolenou. Bez davů a nesnesitelných veder.

Dánsko je navíc doslova rájem pro obytná auta. Spaní na divoko je tu až na malé výjimky povolené, pokud okázale nevytahujete markýzu či stolečky. Ale někde je nocování přímo nabízené, a to často zdarma. A hlavně skoro na každém kroku tu najdete místo pro vylití WC a dobrání vody (zdarma). Pokud máte raději kempy, i jejich nabídka je široká.

Noc u majáku

Na tomhle krásném místě je pro obytná auta přímo vyhrazeno 5 míst a mohou tu nocovat úplně zdarma

Nejhezčí místa Dánska

Dánsko leží na Jutském poloostrově a na 406 ostrovech, často propojených mosty. Nejlidnatější je Sjælland (kde je i hlavní a největší město Kodaň). Dánsko je velmi rovinaté a má mírné podnebí, což ocení rekreační cyklisté. Počasí je tu někdy proměnlivé a hlavně větrné, což zase potěší kitery a surfery.

I když je celé Dánsko malé (skoro poloviční než ČR), je toho tu k vidění a hlavně k prožití opravdu hodně. My jsme na cestu měli jen 9 dní, proto jsme se zaměřili na Jutský poloostrov a projeli jsme západním pobřežím na nejsevernější místo a vraceli se po pobřeží východním. Doporučíme vám ale i další místa, která stojí za to.

Møgeltønder, vesnička s doškovými střechami

Ideální vstupní branou pro seznámení se s Dánskem je malá vesnička těsně u německých hranic. Uličky plné domků s doškovými střechami vypadají, jako by vypadly z pohádky. V jednom z nich si můžete dát kávu a koláč jako od babičky. Je tu i krásný kostel s typickým dánským hřbitovem – parkem, který láká k procházce i posezení.

Møgeltønder

Pohádkové domky s doškovými střechami a upravenými zahrádkami najdete po celém Dánsku

Rømø, obří písečná pláž

Tahle nekonečná písečná pláž je jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Dánsku. Celý den je plná obytek a karavanů, které mohou zajet až těsně k moři, vzduchem se nese vůně grilovaných dobrot a konají se tu soutěže v pouštění draků. My jsme přijeli podvečer, a to už tu bylo klidněji. Severní moře je překvapivě teplé a koupání příjemné (jen moře je tu velmi mělké).

Rømø, obří písečná pláž

Rømø, obří písečná pláž bývá plná obytek a karavanů

Kousek od pláže směrem do vnitrozemí už na vás čeká další oblíbený cíl a seznámení s vikingy.

Ribe, nejstarší město a socha české princezny Dagmar

Nejstarší město v Dánsku není Kodaň, ale právě vikingské Ribe. A dokonce s českou stopou princezny Dagmar, dcerou Přemysla Otakara I., která je tu velmi oblíbená.

Vzniklo jako vikingská osada už na začátku 8. století a vzkvétalo díky spojení s mořem řekou Ribe. V 9. století tu německý biskup Ansgar založil chrám a největší slávu si Ribe vydobylo jako sídlo dánských králů – díky dynastii Waldemarů, kteří zde ve 12. století postavili hrad. Město zůstalo nedotčené paradoxně kvůli požáru koncem 16. století, kdy se královská rodina odstěhovala do Kodaně.

Románská katedrála (Ribe Domkirke) má asi 50 metrů vysokou věž, na kterou můžete vystoupat. Otevře se vám krásný pohled na město plné křivolakých středověkých uliček s hrázděnými domky z červených cihel.

Město Ribe z věže

Krásný pohled na město plné křivolakých středověkých uliček s hrázděnými domky z červených cihel

Bronzovou sochu české princezny a manželky dánského krále Waldemara II. najdete kousek od katedrály, u bývalého hradu Riberhus Slotsbanke (je vidět i z věže). Z původního sídla králů se ale dochovaly už jen zbytky základů a obranných valů.

Socha princezny Dagmar v Ribe

Katedrála s věží a socha české princezny a manželky dánského krále Waldemara II.

V Ribe jsou dvě muzea věnovaná vikingům, jedno je klasické ve městě a to druhé, které jsme si vybrali, je těsně za městem.

Skanzen Ribe VikingeCenter

Překrásný a interaktivní skanzen pod širým nebem představuje život vikingů v různých časových obdobích a je dotažený až do nejmenších detailů. Skanzen si můžete projít vlastním tempem a užijí si ho dospělí i děti (a mohou sem i psi).

Skanzen – Ribe VikingeCenter

Kostelík z roku 860 n. l. od přístavu

Projdete si domy vikingských zemědělců i s hospodářskými zvířaty, vydáte se do tábora válečníků u vikingské pevnosti, navštívíte šamany i původní řemeslníky (můžete si tu koupit krásné šperky) a obchodníky. Nechybí romantický přístav a dřevěný kostelík. Všudypřítomní vikingové vám rádi odpoví na jakoukoliv otázku.

Skanzen – Ribe VikingeCenter

Interiér jednoho z domů vyladěný do nejmenších detailů

Cestování se psem v Dánsku. Dánsko je velmi "dog friendly země", psi mohou skoro všude (nejen do muzeí) a často mají připravené misky s vodou. Nemusíte mít žádné speciální potvrzení, stačí vám platný pas, očkování proti vzteklině a čip. Pes musí být stále na vodítku a pozor, pokud zraní jiného psa nebo člověka, měl být podle dánského zákona utracen. Jakkoliv to zní děsivě, má to i velikou výhodu – nikde nepotkáte agresivní nebo problémové psy.

Mandø, ostrov dostupný jen za odlivu

Další oblíbenou zastávkou je ostrov Mandø, který je kousek od Ribe po cestě na sever. Dojedete na něj z pevniny po cestě Låningsvejen, která je při přílivu zaplavovaná. Ohlídejte si časy přílivu a odlivu (jste totiž v oblasti wattů), jinak byste mohli uvíznout na ostrově, kde je i kemp. Samotný ostrov je malý a žije tu jen zhruba 40 obyvatel a také velké množství ptáků.

Pokud nechcete riskovat, můžete se v okolí projít a vyrazit na ostrov traktorem, který tam turisty vozí. Na parkovišti, odkud vyráží, je možné přenocovat.

Co je wattové moře (watty)? Rozlehlé pobřežní písčité a bahnité mělčiny, které se za přílivu zaplavují a za odlivu obnažují. Rozdíl mezi přílivem a odlivem dosahuje kolem pěti metrů, a tak při odlivu vystupují nad hladinu stovky kilometrů čtverečních. A za pár hodin je zase zalije mělké moře. To se opakuje přibližně každých 12,5 hodiny (doporučujeme si časy přílivů a odlivů pro konkrétní místo vyhledat). Na koupání to moc není, ale watty tvoří úžasný ekosystém, který je domovem mnoha druhů živočichů.

Mandø, ostrov dostupný jen za odlivu

Ohlídejte si časy přílivu a odlivu (jste totiž v oblasti wattů), jinak byste mohli uvíznout na ostrově

Přístav Esbjerg a Muži u moře

Opouštíme Ribe i Mandø a míříme dále na sever po západním pobřeží. Velký přístav jen projíždíme, ale u monumentálních mužů hledících na moře zastavit musíme. Zajímavé místo s podivuhodnou atmosférou!

Muži u moře

Muži u moře

Další sochy (tentokrát nejrůznější železné koně) najdete nedaleko, na plážích u majáku na nejzápadnějším místě Dánska.

Maják Blåvandshuk Fyr s krásným výhledem

Z majáku se rozhlédnete po dunách a vřesovištích a prohlédnout si tu můžete i malou naučnou výstavu o větrných elektrárnách, kterých v Dánsku uvidíte opravdu hodně. Zajímalo vás také, kolik elektřiny vyrobí, kam teče z Dánska a odkud do Dánska?

Maják Blåvandshuk Fyr s krásným výhledem

Písečné duny porostlé vřesy a mokřady – typická krajina i pro park Thy

Cestou do národního parku Thy ještě stavíme u další atrakce rozeseté po celém pobřeží, a tou jsou bunkry. Ty první vidíme u mostu Oddesund. Sklápěcí most, přes který vede silnice i železnice, byl postavený v letech 1934–38 a pro zdejší obyvatele v drsném prostředí byl extrémně důležitý. Bunkry si můžete prohlédnout (jsou tu vždy nejrůznější výstavy současného umění Centra Regelbau 411), a doporučujeme i vyhlídkovou věž s mnoha informacemi o mostu a životě místních (žil tu třeba pověstný muž ve své skříni).

Bunkry v Dánsku

Na bunkry narazíte podél celého pobřeží

Vorupør, pláž a centrum parku Thy

Opouštíme watty a hned je tu všechno modřejší. Vstupní branou do národního parku je městečko s pláží Vorupør. Je tu i návštěvnické centrum, kde si můžete vzít podrobnou mapu celého parku s tipy na výlety.

Vorupør, pláž a centrum parku Thy

Opouštíme watty a hned je tu všechno modřejší

National Park Center Thy

Krajinu národního parku Thy po staletí utvářelo drsné moře, vítr, písek a sůl. Staletí písečných bouří dala vzniknout syrovému i křehkému přírodnímu prostředí a unikátnímu ekosystému. Nejblíže k moři stojí vysoké písečné duny a krajina za nimi je mozaikou dun porostlých vřesem, mokřadů a více než 200 dunových jezer.

Můžete se tu procházet, projíždět na kole či na koních, sejít k moři nebo se jen tak kochat. My jsme vyrazili na okruh vřesovištěm, který nás vedl od bunkrů na pláži i na dunách přes vřesoviště, prošili jsme kus po pláži plné různých druhů ptáků a pokračovali pastvinami, kde se proháněli koně.

Národní park Thy

Procházka může začít na vřesovišti a pokračovat na pláži

Maják Rubjerg Knude Fyr na písečné duně

Opravdu nádherné místo, kde se musíte sklonit před mohutnou sílou přírody. Maják postupně pohlcuje písek a vysoký písečný útes, na kterém stojí, se propadá do moře. V roce 2019 maják dokonce museli posunout o 70 metrů do vnitrozemí (použili stejnou metodu jako u kostela v Mostu). K majáku přicházíte po veliké duně, a tak doporučujeme jít na boso.

Maják Rubjerg Knude Fyr na písečné duně

Maják Rubjerg Knude Fyr na písečné duně

TIP Na jednom z písečných útesů s výhledem na maják můžete přespat (najdete ho v mapě níže). I tenhle útes ale ujíždí do moře, tak je to místo pro ty odvážnější (my jsme zůstali, ale několik obytek po chvíli na útesu odjelo).

Råbjerg Mile, největší pohyblivá písečná duna

Pokud nemáte písku dost, nedaleko si ho užijete ještě víc. Pravá písečná poušť vás ohromí, jen co vylezete na první kopec. Je to totiž největší pohyblivá duna v severní Evropě – rozkládá se na 2 km2 a posunuje se až o 18 metrů za rok. Písek pohltil i kostelík ze 14. století, prý je vidět alespoň věž, ale my jsme štěstí neměli.

Duna je z 16. století, o pár stovek let později začal pohybující se písek vyhánět obyvatele z celého pobřeží, které poskytovalo obživu, a tak se výsadbou zabránilo masivnějšímu rozšiřování dun. Tato byla ponechaná jako zajímavá památka.

Råbjerg Mile, největší pohyblivá písečná duna

Råbjerg Mile, největší pohyblivou písečnou dunu, si nejvíc užil náš pes

Chcete si zpestřit putování po západním pobřeží? Mezi majákem a dunou leží městečko Hirtshals, kde je obří oceanárium plné mořských živočichů.

Mys Grenen (Skagen), kde žijí tuleni

Nejsevernější mys Dánska je právem nejpopulárnější atrakcí. Z jedné strany ho omývá Severní moře a z té druhé to Baltské, a právě jejich setkání je úžasným divadlem. Pozorovat jejich divoký souboj a nekončící vlnobití můžete i ve společnosti tuleňů, kteří sem běžně připlouvají a vyhřívají se mezi turisty na slunci.

Mys Grenen (Skagen)

Když si dá rande Severní moře s tím Baltským, může to být pěkná divočina

Podél pláže jsou rozeseté další bunkry, kde je soukromé Skagen Bunkermuseum, a několik majáků. U toho nejbližšího Skagen Gray je půvabná restaurace, kde si můžete vychutnat přírodní dánský cider nebo výborné jídlo v krásném rustikálním prostředí.

TIP Poblíž města Skagen můžete zdarma přespat přímo na pláži (místo najdete v mapě níže), a pro nás to bylo nejhezčí místo na spaní v celém Dánsku. Bonusem je defilé lodí čekajících na rejdě.

Ebeltoft, Fregatta Jylland (muzeum na lodi)

V městečku Ebeltoft najdete muzeum přímo na dřevěné válečné fregatě. Je překrásně rekonstruovaná a projít si můžete všechna čtyři rozlehlá patra. V luxusnějších kajutách a salónech se potkáte s královnou, můžete pozorovat námořníky, kteří nacpávají početná děla, nebo se účastnit vyčerpávající operace raněného přímo na kuchyňském stole.

Fregatta Jylland (muzeum na lodi)

Fregatta Jylland

V podpalubí se ocitnete uprostřed válečné vřavy v bitvě o ostrov Helgoland a uslyšíte nárazy dělových kulí (loď přežila celkem 18 zásahů) a praskání dřevěných žeber lodi. Do muzea s vámi může jít i pes a pro děti je tu přichystaná hra.

Fregatta Jylland (muzeum na lodi)

Na fregatě si stáhněte audio průvodce, dozvíte se i spoustu osobních příběhů z deníků námořníků

Fregata byla postavená v letech 1857-1860 a byla první i poslední válečnou lodí v dánském námořnictvu s původně vestavěným parním motorem i plachtami – ve své době špičkový hybrid, který svým dlouhým a štíhlým trupem dosahoval velké rychlosti (14 kt na plachty, 12 kt na motor).

Hrádek Kalø (Kalø Slotsruin)

Zřícenina hrádku ze 14. století, kde cestou potkáte volně se pasoucí krávy, leží na malém ostrově Kalø spojeném s pevninou dlouhým umělým náspem s původním dlážděním. Byla to jedna ze čtyř podobných pevností v Jutsku, postavená, aby čelila probíhajícím povstáním šlechty a rolníků proti koruně.

Fregatta Jylland (muzeum na lodi)

Krávy se pasou až v hrádku nebo se prochází mořem

Nejvyšší hora Ejer Bavnehøj (a Møllehøj)

Říkali jsme vám už, že je Dánsko rovinaté? Tak tady je důkaz, nejvyšší hora měří celých 170 m n. m. Na rozhlednu se dá vylézt (vstup 10 DKK) a zaujme vás i zvukový podkres. Je to tak trochu dánské "národní" místo :), i když se po přeměření zjistilo, že nejvyšší vrcholek leží těsně vedle, v objektu kravína.

Nejvyšší hora Ejer Bavnehøj

Nejvyšší hora Ejer Bavnehøj je vlastně o celých 40 cm nižší než hora sousední

Čas letí a tady naše cesta Dánskem obytným autem končí. Podíváme se ještě na Dánské mini "Stonehenge" – pohřební mohylu Poskær Stenhus z roku 3300 př. n. l., vykoupeme se na pláži v Rønde a loučíme se v oboře plné daňků a moderním přístavu v městečku Vejle.

Co ještě vidět v Dánsku, pokud máte víc času?

Ještě na Jutském poloostrově je pro děti největším lákadlem zábavní park Legoland ve městě Billund (nejstarší Legoland plný atrakcí a lega, kde můžete i zakempovat). Přejet můžete na další ostrovy, na nejbližším ostrově Fyn stojí za výlet Egeskov Slot (jedinečný vodní hrad ze 16. století) a město Odense. Pokud zamíříte do Kodaně na další z ostrovů, nevynechejte renesanční hrad Kronborg (dějiště hry Hamlet od W. Shakespeara). Po celém Dánsku najdete i obří sochy trollů. Další tipy jsou v mapě na konci článku označené šedě.

Pokud chcete pokračovat dál a prohlédnout si Kodaň, přejet si legendární Öresundský most až do Švédska, podívejte se na putování Švédským pobřežím až na magické ostrovy Gotland a Fårö a do Dánska. Nebo si někdy příště zajeďte do "kapesního Dánska" na ostrov Bornholm s prázdninovou atmosférou a bílými plážemi.

Pár praktických tipů k cestování po Dánsku

Co jíst v Dánsku?

Národním pokrmem je obložený žitný chléb smørrebrød (v překladu jednoduše máslo a chleba). A pod bohatou oblohou ho často ani nevidíte. Možností je opravdu hodně: uzený losos, vejce, roastbeef, masové kuličky, naložené ryby, paštika, červená řepa, naložená cibule a další zelenina. To všechno bývá polité remoulade – dánskou verzí naší tatarky s příchutí kari.

Typické jsou pro Dány i frikadeller (karbanátky). My jsme si oblíbili ty rybí, z menších udíren jsou opravdu božské, ale k zahození není ani supermarketová levnější verze.

Rømø, obří písečná pláž

Pod bohatou oblohou není smørrebrød ani vidět

A kde nejlepší ryby nakoupit? My jsme se zamilovali do rodinné udírny Mols Røgeri v Rønde, kde seženete ty nejlepší uzené ryby. Mají tu i úžasné rybí karbanátky (podle starého rodinného receptu), čerstvé i smažené ryby a široký výběr naložených ryb (matjesů) či rybích salátů v remuládě. Lososi pochází z Faerských ostrovů a Dánska a krevety loví ručně. Udí tu ve vlastních pecích, které si můžete prohlédnout a popovídat si o nich s mistrem uzenářem Thomasem. Na nádvoří se můžete rovnou i najíst.

A jaké jsou v Dánsku ceny?

Říká se, že v Dánsku je 3x dráž než v Čechách, ale my jsme měli jinou zkušenost. V obchodech (Netto, Rema 1000) jsme potraviny kupovali často za podobné ceny jako u nás (půlku chleba za 6 až 8 DKK, nezbytné skořicové šneky k snídani za 8, v pekárně za 10 až 20 /1 DKK = cca 3,4 Kč/).

Dražší pak jsou uzené ryby v domácích udírnách (20 až 50 DKK/kus) nebo nafta (1 l vyšel cca na 49 Kč). A samozřejmě jídlo a pití v restauracích (sklenice piva nebo skvělého dánského cideru stála 60 až 70 DKK, menší jídla od 140 DKK).

Za vstup do majáku zaplatíte 10 až 20, za muzea 150 až 200 DKK. Dálnice (mimochodem kvalitní) jsou naopak zdarma, zdarma jsou i servisní místa a, pokud chcete, také přespání.

Kde se dá přespat v obytném autě v Dánsku a dá se tu spát na divoko?

Jak už jsme psali, Dánsko je pro obytky zemní zaslíbenou a legálních míst zdarma je tu spoustu. Všechna jsme našli přes aplikaci Park4Night a komentáře i popisy odpovídaly realitě. Buďte každopádně ohleduplní k přírodě, nedělejte hluk a nepořádek, nevytahujte křesílka či grily tam, kde to není povolené, ať Dánsko zůstane karavanistům přístupné i dál. Jsou tu i vybavené kempy a lze tu najít několik placených stellplatzů, např. u menších přístavů či na farmách.

Na mapě níže najdete i pár tipů na legální a pěkné přenocování.

Noc na pláži

Jedno z nejhezčích míst, kde jsme v Dánsku spali (u Skagenu)

TIP Podívejte se, jak správně používat aplikaci Park4Night a vyhnout se problémům.

Kde vylít záchod a doplnit vodu v Dánsku

Také servis obytného auta je snadný, výlevky na WC i kohouty s vodou jsou tu časté (na veřejných parkovištích, na benzinkách a skoro u každého malého přístavu).

Na co dát pozor v Dánsku

Jezdíte, tak jako my, starším autem? V Dánsku má již několik let pět měst (Kodaň, Aarhus, Aalborg, Odense a Frederiksberg) ekologické zóny, kam od října 2023 platí zákaz vjezd obytným autům, která normy nesplňují (Euro 5 a 6 nebo částicový filtr DPF). Více info

V Dánsku jsou PET láhve a plechovky zálohované (3 DKK), a asi i proto je nabídka balených vod i nápojů hodně omezená (perlivou jsme sehnali, neperlivou ne).

My jsme zvolili cestu přes Německo (na dánské hranice je to asi 800 km), ale pokud se třeba chcete vracet až z Kodaně a urychlit si cestu trajektem z Gedseru do německého Rostocku, rezervujte si ho předem, bývá plný.

Nezapomeňte si "přibalit" i kvalitní asistenci pro obytná auta. My využíváme Vansafe Campers Club s odtahem ze zahraničí bez limitu. Máme i cestovní pojištění, protože kryje i kola a elektroniku bez nočních výluk.

Náš itinerář – nejhezčí místa Dánska a tipy na nocování, jídlo a výlety

Všechna zmíněná místa (a něco navíc :)) najdete na mapě. Jsou tu i vyznačená místa, kde je možné na přenocovat. Budeme rádi, když se inspirujete a užijete si Dánsko jako my. Šťastnou cestu a ahoj někdy na cestách.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění a asistenci, které opravdu kryjí rizika karavaningu.