1. Vodovodní systém a odpad
Důležitým bodem je vypuštění vody, aby nezamrzlo vedení vody. Součástí systému je bezpečnostní ventil. Ten reaguje na teplotu v interiéru, a pokud se nebezpečně přiblíží k nule a hrozí zamrznutí vody, automaticky se otevře a voda sama pak vyteče malou trubkou pod autem.
Samozřejmě můžete nechat práci na technice, v tomto případě na pojistném ventilu, a vodu aktivně nevypouštět. Riskujete ale, že v některé části systému i po zásahu ventilu zůstane dost vody na zamrznutí a roztrhání vedení. Bezpečnější je proto řízené vypouštění vody. Je to jednoduché, a pokud jste ještě nedělali, pomůže vám náš návod.
Vypuštění vody před zimou v obytném autě
1. Odstavte vůz na rovné ploše.
2. Otevřete plnící víčko nádrže na čistou vodu.
3. Otevřete vypouštěcí ventil nádrže s čistou vodou (uvnitř ve voze).
4. Otevřete všechny vodovodní kohoutky ve voze v poloze mezi teplou a studenou vodou - to je klíčové, aby nezůstala část vody zapomenuté v jedné větvi vedení.
5. Otevřete i bezpečnostní ventil topného/vodovodního systému.
6. Otevřete nádrž na odpadní (šedou) vodu.
7. Počkejte, až všechno vyteče.
8. Pusťte na prázdno vodní čerpadlo, aby “profouklo” systém.
Cílem je, aby v trubkách a v kohoutku nezůstala ani kapka vody, která by pak mohla zamrznout, a kohoutek mohl přežít zimu
""Doporučuji auto projet a otevřít vypouštěcí ventily i vodovodní baterie tak 20 km před domovem, aby se voda jízdou sama vytřepala. Doma pak do otevřených baterii foukněte, profoukněte je třeba kompresorem nebo se používá balónek. Cílem je, aby v trubkách a v kohoutku nezůstala ani kapka vody, která by pak mohla zamrznout, a kohoutek mohl přežít zimu. Baterie pak nechte přes zimu otevřené, " radí expert Tomáš Brabec.
Nezapomeňte na všechny kohoutky - často se zapomíná například na venkovní sprchu. I tu je třeba otevřít a profouknout. Zkontrolujte i nádrž na šedou vodu.
Nezapomeňte ani na venkovní sprchu
Další podrobnosti a užitečné tipy najdete také v článku Tomáše Málka: Začíná mrznout. Kdo, co a jak vypustí vodu z obytného auta?
2. Nástavbová baterie a elektrika
Olověná baterie
Nástavbový akumulátor je ideální udržovat během zimy stále nabitý, a tak:
Pokud auto můžete jednou měsíčně na den připojit na elektriku nebo máte solární panel na střeše a parkujete pod širým nebem, nemusíte baterii vyndávat.
Pokud auto parkuje v hale a/nebo bez možnosti připojení do sítě, je lepší nástavbovou baterii vyjmout a uložit v teple.
Když máte ve voze lithiový akumulátor, tak je to jedno, ale dejte si pozor na možnou komplikaci, pokud se přeci jen rozhodnete v zimě odjet.
Lithiová baterie
U lithiové baterie si jen dejte pozor na teplotu. Nemůžete ji totiž nabíjet, pokud její teplota klesne pod 5 °C. Když je vybitá a zároveň je ve voze pod 5 °C, nepodaří se vám ani zatopit, abyste teplotu zvýšili – nebudete mít elektřinu. Jak na to?
"Nejprve musím obytňák připojit k elektřině, abych tam dostal energii pro topení a pro rozfuk. Až se interiér ohřeje, pak se teprve začne nabíjet i lithiová baterie. Proto radím, i když se vracím ze zimního výletu z hor, tak cestou lithiovou baterii dobíjet a po příjezdu domů si stav lithiové baterie zkontrolovat," říká expert Tomáš Brabec z firmy KARAVANYPRO.
Pokud auto můžete 1 x měsíčně připojit na elektriku, nemusíte baterii vyndávat
Další podrobnosti a užitečné tipy najdete ve speciálním článku Tomáše Brabce: Jak správně odzimovat obytné auto?
3. Interiér a příslušenství
Energii se vyplatí věnovat i interiéru auta, WC a obsahu skříněk. Co ještě před zimou můžete udělat?
Odstraňte veškeré potraviny z obytného auta (mimo jiné auto ochráníte před návštěvou myší)
Zkontrolujte vlhkost v autě (během zimy doporučujeme občas vyvětrat)
Vyčistěte důkladně WC kazetu a nechte ji vyschnout (otevřenou ji můžete skladovat na suchém místě). Gumové části můžete ošetřit silikonovým olejem.
Vykliďte lednici a umyjte ji, případně vydezinfikujte a nechte ji otevřenou
Zkontrolujte, zda je markýza čistá a suchá, aby vám neplesnivěla
Doporučujeme odnést i povlečení, ručníky, aby nezatuchly
Nenechávejte uvnitř ani cennosti a zkontrolujte zabezpečení vozu
Interiér auta ukliďte a umyjte, na jaře pak půjde vše lépe.
Odneste potraviny, umyjte lednici a nechte ji otevřenou
Na co ještě nezapomenout?
Parkování na bezpečném místě. Vyhněte se stromům, odkud může padat sníh nebo větve. Ideální je mírný náklon na přední nebo zadní stranu, aby z auta voda dobře stékala.
Pravidelná kontrola. Ačkoli bude vaše obytné auto dobře zazimováno, je dobré ho pravidelně během zimy kontrolovat. Pokud budete vědět o problémech včas, můžete je řešit dříve, než způsobí větší škody.
Krycí plachty. Pokud se rozhodnete auto zakrýt, zvolte správnou plachtu, která ventiluje, aby auto nevlhlo a neplesnivělo.
Motor a podvozek. Nezapomeňte ani na motorovou část auta a zkontrolujte ji, případně zajistěte údržbu. Před zimou dofoukněte pneu na ideální tlak.
Správné zazimování obytného auta je důležité a za trochu námahy se vám bohatě odmění. To až s prvním sluníčkem vyrazíte zahájit sezónu mezi prvními a zcela bez problémů.
Odměnou za správné zazimování vám bude bezproblémový první výjezd
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.