(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Goslar, městečko jako z pohádky bratří Grimmů

Autor: Tomáš Málek 28.3.2022
Hledáte neotřelý tip na zajímavou zastávku při dovolené v Německu? Doporučujeme pohádkové město Goslar. Místní doly i starobylé domy v křivolakých uličkách jsou od roku 1992 součástí světového dědictví UNESCO.
Goslar, městečko jako z pohádky bratří Grimmů

Císařové Svaté říše římské byli nomádi. Neustále v pohybu. Vládnout v raném středověku znamenalo cestovat od sídla k sídlu a ovládat říši, která neměla hlavní město. Jenže historikové, kteří zkoumají dějiny 11. století si nemohli nevšimnout, jak často se mocní vladaři vyskytovali ve středoněmeckém Goslaru.

Zlatá imperiální éra města odstartovala v roce 1009, když se zde sešel první říšský synod svolaný Jindřichem II. Panovník spolu s církevními i světskými hodnostáři říše se do dnešního města vrátili ještě v letech 1015, 1017 a 1019. O šest let později Konrád II. pokládá základní kámen císařské falce.

Goslar

Goslar je skvělý cíl pro výlet i s dětmi

Za mocného císaře Jindřicha III. se z Goslaru stává opravdové centrum říše: během sedmnácti let své vlády tady panovník pobýval hned osmnáctkrát, často i několik měsíců v kuse. Přijímal zde důležitá poselstva z ciziny včetně návštěvy z dalekého Kyjeva na dnešní Ukrajině. Jindřich III. výrazně zasahoval do záležitostí v české kotlině. Dvakrát vyslal vojska proti českému knížeti Břetislavovi.

Druhá výprava skončila obléháním Prahy a kapitulací Přemyslovce. Císař tak skoncoval s Břetislavovým pokusem prosadit se ve střední Evropě jako mocný a na říši nezávislý vládce.

Císařská falc Goslar

Císařská falc v Goslaru

Císařská falc dodnes v Goslaru stojí. Vypadá téměř jako novostavba, za což může rozsáhlá rekonstrukce z 19. století. Vzorně posekaný trávník před kamennou neomítnutou stavbou obsadily jezdecké sochy císařů: Viléma I. a Fridricha I. Barbarossy, ze kterých dýchá vybičovaný nacionalismus předminulého století. I tak je palác, odkud vládli v 11. století imperátoři, považován za nevšední ukázku středověké architektury.

Kde zaparkovat v Goslaru?

Zaparkovat i obytné auto můžete přímo na dohled této památky na placeném parkovišti, odkud je to do historického centra města coby kamenem dohodil.

Souřadnice: 51.9030439N, 10.4280867E.
Domy v Goslaru

Pokud by filmaři chtěli natáčet Pohádky bratří Grimmů v původních exteriérech, tak Goslar by bylo to pravé místo

Pokud by filmaři chtěli natáčet Pohádky bratří Grimmů v původních exteriérech, tak Goslar by bylo to pravé místo. Hrázděné středověké domy, které pod tíhou času sesedly a různě se nahnuly, tu vydržely stát až do dnešních dní.

Celkem 168 z nich postavili před rokem 1550. Dalších 242 domů do roku 1700 a 590 domů vzniklo v období 1700 – 1850. Křivolaké uličky starého města jsou stylově dlážděné „kočičími hlavami”.

Na hlavním náměstí Markt najdete výstavní budovy včetně čtyřhvězdičkového hotelu Kaiserworth s působivou fasádou zdobenou sochami i infocentrum. To sídlí v č.p. 7. Epicentrum goslarských nákupů najdete na Fischemäkerstraße, která slouží jako pěší zóna. A to vše na rozloze menší než 1 čtvereční kilometr.

Náměstí v Goslaru

Náměstí jako z pohádky

Koho omrzí toulání historickými uličkami, může zamířit do unikátního technického muzea. Na okraji Goslaru totiž stojí pod horou Rammelsberg nevšední důlní komplex. Lidé v této oblasti dobývali měděné, stříbrné, olovné a zinkové rudy od 11. století až do 80. let minulého století.

Důlní komplex Goslar

Důlní komplex Goslar

Kolem Goslaru tak najdete jediné doly na světě, kde těžba probíhala nepřetržitě více než 1 000 let. Dnes se do podzemí můžete vypravit na prohlídky. Goslar i celý komplex dolů a vodních děl, které byly s dobýváním rud spojeny, jsou dnes na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Na našich cestách jsme si ověřili, že tento seznam je zárukou zajímavých turistických zážitků. Více informací o důlním komplexu najdete na webu

Důlní komplex Goslar

Jediné doly na světě, kde těžba probíhala nepřetržitě více než 1000 let

Kde leží Goslar?

Goslar je město ležící uprostřed Německa v Dolním Sasku v pohoří Harz

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Chystáte se také obytným autem na cesty? Kromě pojištění kauce nezapomeňte na cestovní pojištění a pojištění storna, které vás ochrání i v případě nemoci nebo karantény. Doporučujeme i připojištění asistence Bezstarostní jízda.

Spočítat pojištění