V diskusích se často objevuje řada mýtů a polopravd. Vysvětlíme proto, pro koho je revize povinná a kdo ji mít nemusí, kdy vám pojišťovna může odmítnout plnění, i to, jak škodě předejít.
1. Kdo musí povinně na revizi plynu a elektřiny?
Revize rozvodu plynu je v ČR povinná pro všechny provozovatele, kteří mají obytný vůz nebo karavan registrovaný na firmu. Revizi pak musí obnovovat každé 3 roky a každý rok absolvovat také zkoušku těsnosti.
A co soukromí vlastníci? Žádný zákon jim tuto povinnost neukládá a na revizi nemusí. Doporučuje se nicméně tuto kontrolu provádět z bezpečnostního důvodu. A může se vám hodit i na cestách – v kempu nebo při vjezdu na trajekt.
Stejná pravidla platí i pro revizi elektroinstalace.
Pozor si u obou revizí dejte hlavně v případě, pokud máte auto “napsané” na firmu/IČO. Nejde tedy jen o půjčovny, jak se občas mylně uvádí. Povinnost vychází z Vyhlášky č. 85/1978 Sb., kde lze najít další informace.
Revize plynu a elektřiny je povinná každé 3 roky pro obytný vůz registrovaný na firmu
2. Kdy škody způsobené plynem a elektřinou nekryje pojištění?
I když se vás revize plynu netýká, je dobré si ohlídat zejména instalaci všech plynových i elektrických zařízení. I tady je pár věcí, které pojištění nekryje.
Pozor na “samodomo”
Pojištění Vansafe se vztahuje nejen na vozidlo samotné, ale i na výbavu dodanou do vozidla. Ale pozor, vždy musí jít o výbavu dodanou výrobcem vozidla/vestavby nebo případně autorizovaným opravcem.
Pokud tedy dojde např. k požáru sušáku, který dodatečně instaloval autorizovaný servis, bude tato škoda krytá a vy můžete být v klidu. Pokud byste si ale například sami opravili elektrické rozvody nebo si neodborně zapojili solár a došlo by kvůli tomu k požáru, s největší pravděpodobností tato škoda nebude krytá.
Pozor si ale dejte také na pravidelný servis všech zařízení a výměnu komponentů – interval výměny či servisu určuje každý výrobce. Podrobnosti najdete v závěru článku.
Obytná auta hoří opravdu rychle (zdroj: HZS Jihomoravského kraje)
Můžu kvůli chybějící revizi přijít o pojištění?
Ano, u auta registrovaného na firmu je nutné dodržovat revize předepsané zákonem. Pokud byste je neměli, pojištění vám při požáru způsobeném závadou na elektroinstalaci nebo plynu nebude platit. A také vám bude za nesplnění povinnosti hrozit postih. U soukromých majitelů nemá tato revize na platnost pojištění vliv (nutné je ale samozřejmě mít rozvody i zařízení v pořádku a v souladu s pokyny výrobce).
3. Jak předejít škodám a požáru obytného auta?
Pojďme se nejprve podívat na nejčastější příčiny požáru. Zde je několik příkladů z posledních let:
Netěsné plynové rozvody (plyn se nahromadí a stačí neopatrný kuřák v okolí)
Neodborně zapojený/upravený spotřebič (sušák, topení, solární systém, klimatizace...)
Přetížený spotřebič či zařízení (invertor…)
Závada samotného auta – na elektroinstalaci a v palivové soustavě
Rozvody se vyplatí svěřit odborníkům, jde hlavně o zdraví i životy (karavan v USA po požáru způsobeném topením)
Jak předejít požáru v obytném autě?
Riziko požáru můžete výrazně snížit a podobným případům úplně předejít. Co se v obytném autě či karavanu vyplatí pravidelně dělat?
1. Prohlížejte pravidelně přívodní plynovou hadici, gumová těsnění a regulátor plynu, časem dochází ke ztrátě pružnosti membrány a snížení funkčnosti (regulátor by měl být ideálně měněn po 10 letech a hadice po 5 letech – na regulátoru i hadici je uvedené datum výroby).
2. Všechny spotřebiče a zařízení pravidelně kontrolujte a servisujte. U každého zařízení se řiďte pokyny výrobce (obsahují interval pravidelné výměny či servisu - např. každé 2 roky).
3. Instalaci zařízení nebo opravu rozvodů nedělejte sami, ale využijte odborný servis.
4. Pravidelně servisujte i samotné auto.
5. Provádějte revizi plynu, i když pro vás není povinná. Jistota, že máte plynové zařízení v pořádku a nikoho neohrozíte, za to stojí. Revize obvykle zahrnuje kontrolu funkčnosti všech plynových spotřebičů, kontrolu stáří plynových hadic a regulátorů, tlakovou zkoušku a zkoušku CO2.
A kdy a jak kontrolu provádět, když není povinná?
Zeptali jsme se Tomáše Brabce (Karavanypro.cz): “Doporučujeme ji udělat jednou za dva až tři roky. A jako zákazník bych se ale vždy zajímal o to, jakým způsobem je prováděna.
Když přijde technik s “čichacím” přístrojem, se kterým zkontroluje okolí plynových lahví a sporáku, tak nemůže odhalit netěsnosti v systému uvnitř vozu. My to u nás děláme pomocí tlakového přístroje. Ten systém natlakuje a pak zkontroluje, že v čase neklesá.”
Rozvody se vyplatí svěřit odborníkům, jde hlavně o bezpečnost i životy (karavan v USA po požáru způsobeném topením)
Plyn i elektrické rozvody se rozhodně vyplatí svěřit odborníkům. A rozhodně nejen kvůli pojištění, jde hlavně o bezpečnost, zdraví i životy. Obytná auta hoří opravdu rychle a oheň se snadno rozšiřuje na další vozidla, každý rok dojde v kempech k řadě takových případů.
Tak šťastnou cestu bez karambolů a na cestách někdy ahoj!
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.