Schopnosti Laponců přežít byly obdivuhodné. Představte si, že žijete v divočině jen z toho, co vám příroda dá. V zimě daleko na severu rtuť teploměru klidně spadne pod čtyřicítku, v létě atakuje třicítky.
Příroda ožívá na pár týdnů léta, které je o to intenzivnější, že slunce nezapadá. Laponci chytali ryby, pásli svá stáda sobů v horách, lovili a sbírali plody lesa.
Laponci se živili kočovným pasením sobů
Neustále v pohybu, v létě a na přesunech žili v laavu - stanech, které jako z oka vypadly indiánským teepee. Při tom všem si dokázali vytvořit vlastní svébytnou kulturu.
Pokud chcete nahlédnout pod pokličku jejich života, vyrazte směr Národní park Stora Sjöfallets v severním Švédsku.
Národní park Stora Sjöfallets
Pod vodopádem na břehu jezera Láŋas tady vyrostlo moderní návštěvnické centrum (Stora Sjöfallets Naturum Visitor Centre), které ukazuje život původních obyvatel tohoto drsného kraje včetně předmětů každodenního života či vzpomínkových vyprávění, které badatelé natočili se seniory, v jejichž paměti zůstal otisk “starých časů”.
Prohlédnout si můžete i stan laavu či drnovou chatu, kterou si původní obyvatelé stavěli pro případ delšího pobytu.
Národní park Stora Sjöfallets a výhled na hory parku Sarek
Sama budova centra s dřevěnou fasádou jako by sem patřila odjakživa, přitom je to moderní novostavba. Dokonale zapadá mezi hory, kde se i na konci července třpytí sněhové plochy, a jezera.
Nedaleko je kemping (souřadnice), ale Švédové i tady dávali přednost kempování na divoko. Ostatně rádi jsme jejich příklad následovali. Během více než dvou měsíců, které jsme loni ve Švédsku a Norsku strávili v obytňáku, jsme služeb kempů využili jen pětkrát. A přitom se pohybovali v mantinelech stanovených zákonem.
Během více než dvou měsíců jsme služeb kempů využili jen pětkrát
Platí tu pověstný Allemansretten?
“Ve Švédsku ale i v Norsku platí takzvaný Allemansretten. V Čechách mají lidé ve spojení s Allemansretten zafixovanou především možnost volného kempování, ale tenhle unikátní zákon toho obsahuje mnohem více,” vysvětluje Radka Staňková, která deset let žije v Norsku a provozuje webové stránky zaměřené na cestování po Skandinávii.
“Díky Allemansretten má každý v Norsku právo na to, aby mohl kempovat, procházet se, nebo třeba mít piknik kdekoliv na neobdělávané půdě bez toho, aby k tomu musel mít souhlas od jejího majitele,” dodává Staňková.
Sami Švédové jsou milovníci kempingu a cestování s obytnými vozy a karavany. K jejich cti slouží, že i když kempují na divoko, tedy mimo kempy a stellplatzy, po odjezdu karavanistů nepoznáte, že tam někdo strávil noc. Žádné odpadky, žádné útržky toaletního papíru, prostě nic.
TIP V jakých zemích je také povolené kempování na divoko? Podívejte se aktuální mapu zemí, ve kterých můžete spát na divoko. Zjistíte také, kde je povolené alespoň spaní bez kempování a kde je vše striktně zakázané.
V národním parku je síť turistických tras pro pěší. My jsme však využívali i kola k vyjížďkám po okolí. Podle koncentrace člunů je celá oblast rybářským rájem. Místní specialitou je rušný letecký provoz. Vrtulníky tu vozí nejen turisty, rybáře či lovce, ale také stavební materiál.
Na koupání je voda v jezerech i uprostřed laponského léta tedy pekelně studená. Zcela jistě pokračujte dál na západ do sámské osady Ritsem. Tady končí silnice.
Na koupání je voda v jezerech i uprostřed laponského léta tedy pekelně studená
Národní park Abisko
Autem je dobře dostupný i další národní park v Laponsku: Abisko. Leží totiž u silnice E10 spojující švédské hornické město Kiruna s norským přístavem Narvik. Rezervace začíná u břehu jezera Torneträsk, což je jedno z největších švédských jezer, a pokračuje asi 15 kilometrů na jihozápad. Jeho území protínají turistické trasy.
Ale pokud hned nechcete absolvovat několikadenní pěší túru s batohem, stačí jednodenní výšlap kolem říčky Abiskojokk.
Území parků protínají turistické trasy
Národní park Sarek
Naopak třetí velký národní park na švédské severu - Sarek - je podle průvodců vhodný pro zkušenější trekaře. Otevřené zdroje uvádějí, že tam nejsou značené trasy a navíc je to jedno z nejdeštivějších míst Švédska.
Když uvážíte, že jej vroubí "dvoutisícovky", tak to skutečně není nic pro začátečníky. My jsme si ho odpustili, ale pokud patříte mezi zkušené horaly, může to být pro vás to pravé místo.
Naopak třetí velký národní park na švédské severu - Sarek - je podle průvodců vhodný pro zkušenější trekaře
Autor spolu se se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.
Čím jezdíme? Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME
obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato
výkon motoru: 160 koní
počet míst na jízdu, na spaní: 4/3
expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie pro nezávislé cestování
povinné ručení a havarijní pojištění Vansafe
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.