(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Tip na víkend: Novohradské hory

Autor: Aneta Málková 16.1.2024
Jezdíte rádi na Šumavu? A co to pro jednou stočit kousek východně do Novohradských hor? Zdejší krajina je překrásně malebná. Mám pro vás navíc tipy na místa, která stojí za návštěvu a kde davy rozhodně nepotkáte.
Tip na víkend: Novohradské hory

Za léčivými prameny - Dobrá Voda a Hojná Voda

Jsme sice na horách, ale začněme u vody. Dobré a Hojné. Přesně tak se jmenují dvě sousední vesnice, na jejichž území vyvěrají proslulé léčivé prameny.

Dobrá Voda, dnes malá vesnička o pár obyvatelích, byla dříve se svým kostelem Panny Marie Těšínské poutním cílem desítek tisíc lidí. Kostel a později i klášter byly totiž postaveny na místě pramene s léčivými účinky a jeho věhlas brzy překročil hranice Čech.

Dnes víme, že jsou tyto jeho účinky způsobeny mírnou radioaktivitou. Natočit si ji zde může každý, církev počítá i s těmi, kdo si nevezmou vlastní lahev a doplňuje volné PETky k rozebrání.

Pouhý kilometr vedle leží Hojná voda. Jestliže dobrovodský pramen má být léčivý, hojnovodský pak prý přímo ranhojivý. I zde byl kdysi významný kostel, avšak nepřežil konkurenci ze sousední vsi a byl zbourán. Nicméně, zážitku ze zdejší návštěvy to vůbec neubírá, možná přímo naopak.

Místo toho tu byl totiž usazen nádherný dar německého zvonaře Rudolfa Pernera (který byl smutným paradoxem dějin sám později “odměněn” odsunem). A to nádherný obrovský zvon. Ten je usazen v tzv. Sluneční bráně a váží téměř tři tuny!

Oblasti se také přezdívá "jihočeské Lurdy". K oběma léčivým pramenům se váží legendy: Zraněnému dřevorubci se v 16. století zjevila svatá Anna, která mu doporučila ránu omývat vodou z pramene u Hojné Vody. O zázračném uzdravení se dozvědělo široké okolí a nad studánkou pak byla postavena kaplička Sv. Anny.

Zvon Hojná voda

Zvon setkávání

V neděli večer si můžete užít jeho zvuku nesoucího se krajinou, na níž máte právě z tohoto místa perfektní výhled do krajiny. Je dost pravděpodobné, že na tomto místě nebudete za hezkých dní sami - ostatně jak praví název sám - Zvon setkávání.

Kde přespat obytným autem v Novohradských horách

Pro obytkáře máme tip, kde lze přenocovat (viz mapa zde). Mírně svažité parkoviště u lesa je ideální místo, odkud si jeden den vyrazit prozkoumat obě Vody a druhý do přírody.

Procházka divokým pralesem

Hned z parkoviště máte na výběr dva malé okruhy, které zvládnou i děti. Pouhých pár set metrů po zelené se tyčí rozhledna Kraví hora, z jejíchž 32 metrů výšky za dobrého počasí dohlédnete i na Alpy (nebo si přivstaňte a dojděte či doběhněte sem na východ slunce - to je pohled!).

Na horu Vysoká pak vede červený okruh, celkem 7,6 km po lesních pěšinách. S kočárkem se držte cyklostezky a potom pokračujte směr Naučná stezka Dobrá voda k Národní přírodní památce Hojná voda. Zdejší původní smíšený les o rozloze pár hektarů je botanicky pralesem. Byl poškozen oběma světovými válkami, i tak zde ale uvidíte působivé přestárlé javory a jedle. Zpět k výchozímu bodu pokračujte po asfaltce, okruh bude mít 8,5 km.

Prales u Hojné vody

Původní smíšený les o rozloze pár hektarů je botanicky pralesem

Co by to bylo za itinerář do Novohradských hor, kdyby v něm chybělo Pohoří na Šumavě. Ne, není to omyl. Mnohonásobnými změnami názvu a překlady z němčiny v minulosti se stalo, že vesnička Pohoři dostala přídomek po horách, kde neleží :).

Pokud se zajímáte o gastronomii, možná je vám název obce povědomý - bydlela v něm totiž mistryně světa ve výrobě marmelád Blanka Milfaitová. Zatímco její marmelády dobyly i stůl britské královské rodiny, Pohoří dobylo srdce dalších lidí. Ze zapomenuté polorozpadlé pohraniční vsi se tak stalo příjemné místo zrenovovaných původních sídel a nových domů.

A ten kostel! Ať jste věřící či zapřisáhlý ateista, nevynechejte návštěvu jeho torza (přečíst si můžete i srdcervoucí příběh kostela v Pohoří). Obytným autem parkujte zde.

Kam ještě vyrazit v okolí Novohradských hor?

Nedaleko odsud stojí buquojský zámek Nové Hrady, tvrz Žumberk nebo třeba proslulé Terčino údolí.

Pohoří

Malebné Pohoří dobylo srdce mnoha lidí

Krásné cesty přeji!

Autorka Aneta Málková je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Obytné auto u vody

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.

Tip Vansafe: jaké pojištění vzít na cesty?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistence

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Spočítat pojištění