Tip na víkend: Památník odposlechu, lomy a Haškova Lipnice

Autor: Daniela Jírová 27.8.2024
Kraj okolo Lipnice na Sázavou je skvělou kulisou pro váš víkendový výjezd obytňákem. Projdete se lesní stezkou okolo obřích kamenných reliéfů, vykoupete se v čistém lomu, projdete si hrad a vydáte se po stopách Jaroslava Haška.
Tip na víkend: Památník odposlechu, lomy a Haškova Lipnice

A co všechno uvidíte v kraji, do jehož historie se nesmazatelně zapsal Jaroslav Hašek a jeho slavný román Osudy dobrého vojáka Švejka? My jsme víkend zahájili procházkou po značené stezce unikátního Národního památníku odposlechu.

Národní památník odposlechu (stezka)

Součástí stezky jsou působivé žulové reliéfy připomínající totalitní praktiky. Celá trasa vede krásnou přírodou, převážně lesem a ve stínu a každý reliéf je u jednoho zatopeného lomu. Čeká na vás asi 5 km a začít můžete v centru Lipnice nad Sázavou u hostince U české koruny.

Autorem obřích reliéfů je sochař Radomír Dvořák a na vzniku se podíleli i žáci Kamenosochařského střediska Lipnice nad Sázavou. Patronem je vnuk spisovatele Jaroslava Haška, Richard Hašek. Jako první bylo v roce 2005 odhaleno Bretschneiderovo ucho, další rok v druhém lomu Ústa pravdy a následující rok ve třetím lomu Zlatý voči.

Na stezku se můžete připojit i na kraji obce, kde je placené parkoviště. Projdete kousek obcí a u občerstvení si můžete vybrat, kterým směrem se vydáte. My doporučujeme začít výlet od Úst pravdy, po krátkém výstupu už zbytek trasy jdete převážně z kopce. Terén je spíše nenáročný, ale některé úseky (krátký sestup úzkou kamenitou stezkou) projdete např. s kočárkem obtížněji.

Ústa pravdy

Třímetrový reliéf Ústa pravdy v lomu Dvojka byl inspirovaný dílem Bocca della Veritá z římského kostela Santa Maria in Cosmedin. Podle pověsti se tu trestali zloději - vsunuli sem ruku až po loket a z druhé strany jim kat usekl prst. Jinde v Itálii sloužila podobná díla jako schránky, kam se vhazovala anonymní udání.

V průběhu tesání z Úst vytryskl pramínek, který je v deštivých dnech prý až vodopádem, ale my jsme v horkém letním dni to štěstí neměly. A pozor, do Úst byl vložený šém.

Ústa pravdy

V průběhu tesání z Úst vytryskl pramínek, který je v deštivých dnech prý až vodopádem

Bretschneiderovo ucho

V lomu Jednička už na vás čeká reliéf pojmenovaný po civilním strážníkovi Bretschneiderovi, který v prvním díle Švejka zatýká v hostinci U Palivce.

I tady musíme ocenit anatomickou pravdivost a velký smysl pro detail. Při tvorbě byl použitý sádrový model, který je teď umístěný v hostinci U České koruny, kde prý vytrvale odposlouchává hovory hostů. V hostinci se po návratu můžete osvěžit vynikajícím Haškovým ležákem.

Bretschneiderovo ucho

Reliéf je pojmenovaný po civilním strážníkovi Bretschneiderovi

Zlatý voči

Dívat se na vás budou z lomu Na Střelnici a jsou opravdu zlaté. Inspirací jim byl tradiční symbol božího oka. V pravém oku je umístěna otočná žulová koule, která váží 80 kilogramů.

Zlatý voči završují celou trilogii. Pod částečně recesistickou, ale hlavně vážnou slupkou se skrývá překrásné umělecké dílo zasazené v přírodě,které stárne spolu s ní.

Bretschneiderovo ucho

Zlato v očích pomalu bledne a dílo se stává přímou součástí přírody

A kde se vykoupat?

Koupat se můžete i v lomech u “Vočí” a “Ucha”, ale hezčí a čistší je například lom Trojka v blízkém okolí. U lomu je na louce možnost parkování. Lomů je v okolí opravdu hodně a další možnosti koupání vám ochotně ukážou místní.

Hlava XXII

Žulová hlava sestavená z osmi segmentů slouží jako netradiční památník Jaroslava Haška s citáty nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích. Téměř třímetrový monument odkazuje svým názvem také na slavný protiválečný román Josepha Hellera.

Pomník Hlava XXII stojí ve volné krajině, u křižovatky silnic z Lipnice nad Sázavou na Dolní Město a Světlou nad Sázavou. Hašek tudy prý kdysi procházel do Radostovic a Kochánova.

Hlava XXII - pomník Jaroslava Haška

Autorem je opět sochař Radomír Dvořák a patronem vnuk Jaroslava Haška

Druhý den se můžete vypravit do města, projít hrad a hledat další stopy Jaroslava Haška.

Hrad Lipnice - strážce Posázaví

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů byl založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a později se stal sídlem bohatých Trčků z Lípy. Volná prohlídka s jedinečnými výhledy do kraje vás provede gotickou kaplí, hradním muzeem s rozhlednou, sklepením s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.

Hrad Lipnice

Na hradě prý provázel i sám Jaroslav Hašek

Památník Jaroslava Haška

Než si Jaroslav Hašek mohl dovolit koupit tento domek, bydlel téměř rok v hospodě U České koruny (bohužel si domek dlouho neužil a krátce po té zemřel). A právě v Lipnici Hašek psal své nejslavnější dílo. Postavě vojáka Švejka se proto věnuje největší část expozic v domku, který je teď muzeem.

Domek Jaroslava Haška

Expozice zahrnuje rukopisy, novinové výstřižky, knihy i Haškovy osobní věci (nejcennějším exponátem jsou Haškovy hodinky)

A kde leží hrob Jaroslava Haška

Dojdete k němu krátkou procházkou po značené trase z lipnického náměstí přes torzo městské brány ke zřícenině Bílé věže, kapličce sv. Antonína a na starý hřbitov. Náhrobek má tvar otevřené knihy.

Kde přenocovat při návštěvě Lipnice a Památníku odposlechu?

Zkuste tentokrát řeba některý z půvabných pozemků platformy bezKempu v okolí města.

U České koruny

Na náměstí s výhledem na hrad se můžete osvěžit Haškovým ležákem i dobře naobědvat

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění a asistenci, které opravdu kryjí rizika karavaningu.