Už jen jejich poloha předurčuje minimální riziko davů. Z Prahy sem pojedete 3,5 hodiny, což je zhruba stejně dlouho jako do Mnichova. Administrativně patří do okresu Jeseník, tedy do Slezska, a název nejvyšší zdejší hory Smrk přesně napovídá, co zde hledat. Lesy pro turistiku a cyklistiku.
A kam konkrétně vyrazit s obytňákem? Do Račího údolí! Malebným místem, kudy odnepaměti vedla solná stezka.
Máte-li rádi přírodu, kopce a božský klid, tohle místo si zamilujete opravdu rychle(bsky)
Tančírna
První, na co po vstupu do Račího údolí narazíte je Tančírna. Překrásná secesní budova, obklopená udržovanou parkovou zahradou, která přirozeně přechází do okolní krajiny.
Tančírna sloužila jako typická výletní restaurace, kde se pořádaly taneční zábavy, veselky a také předválečné nedělní čaje, o nichž nám vyprávěly babičky. Tak jako mnoho jiných památek, i tato málem zmizela v propadlišti dějin.
Tančírnu nechal postavit vratislavský biskup kardinál Georg (Jiří) Kopp v letech 1906-1907 na místě parní pily. Nejkrásnější částí byly barevné, modro-zelené vitráže a celá budova byla elektrifikována. Úpadek odstartovala 2. sv. válka, poválečný odsun a posledním "hřebíčkem do rakve" bylo zestátnění v roce 1954. Až v roce 2006 díky místním a hnutí Brontosaurus získává Tančírnu obec Bernartice a dochází k velkorysé rekonstrukci. Dozvědět se o ní můžete přímo v Tančírně nebo na webu této unikátní památky.
Díky její záchraně si zde dnes můžete dát kávu v nádherné kavárně nebo na zahrádce, přijet na některou z místních akcí nebo zde odložit přečtenou knihu do místní knihovničky a vzít si místo ní na večer v obytňáku jinou.
Tančírna prošla rozsáhlou rekonstrukcí a je znovu ozdobou Rychlebských hor
Račí údolí pak můžete projít pěšky nebo projet na kole.
Pěší výlet (Čertovy kazatelny, zřícenina Rychleby a údolím Račího potoka)
První varianta umožňuje odbočky na krkolomné pěšinky, jako je ta na Čertovy kazatelny hned nad Tančírnou. Horní skalní plošina vám nabídne překrásný výhled do místní krajiny.
Pokračovat můžete dále po naučné stezce Rychlebskými horami ke zřícenině Rychleby a dále už podél Račího potoka po modré. Na rozcestí Buk a zpátky je to 13 km.
Pokud nechcete jít zpět stejnou cestou, od Buku se vydejte po žluté a potom po červené přes Červený důl zpět do údolí, celý okruh má cca 17 km.
Račí potok
Cyklovýlet (Borůvková hora a Javorník)
I pro kolaře je místní krajina jako stvořená. Samotné Račí údolí sice není jako cyklotrasa značené, nicméně vede zde standardní asfaltka. Právě u výše zmíněného rozcestí Buk potom navazuje na cyklostezky oběma směry.
Vydáte-li se doleva, můžete si za cíl dát kavárnu Eleanor v obci Žulová. Pikolo vám zde opravdu nabízet nebudou, kafe umí skvěle, stejně tak si zde můžete dát polévku a pivo. Celá trasa má kolem 50 km.
Na druhou stranu (od Buku vpravo) pojedete podél česko-polských hranic. Dojeďte na Borůvkovou horu - nádherné místo s dřevěnou rozhlednou, z níž se můžete kochat výhledy k nám i sousedům. I zde bývá v provozu občerstvení, a co jiného si zde dát než borůvkové knedlíky! Zpět okruhem přes Javorník se vejdete do 30 km.
Borůvková hora s krásnou dřevěnou rozhlednou
Obří stůl a židle Lánský vršek
A až budete odjíždět domů, nezapomeňte se zastavit u již proslaveného obřího stolu a židlí na Lánském vršku. Výhled je odsud pěkný, ale především vzniká spoustu vtipných momentek do rodinného alba.
Výhled je odsud pěkný, ale především vzniká spoustu vtipných momentek do rodinného alba
Kde přespat v obytném autě v Rychlebských horách?
Parkovat (a při dodržování zásad slušného karavanisty i nocovat) můžete na parkovišti Uhelná . Parkoviště je na rovince, šumí tu potok a v noci je tu absolutní klid. Přes den zde parkují všichni, kdo se chtějí vydat dále - začíná zde totiž oblast zákazu vjezdu.
Parkoviště je na rovince, šumí tu potok a v noci je tu absolutní klid - užil si ho i náš Junior
Krásné cesty přeji!
Autorka Aneta Málková je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.