Co si zabalit na zimní výlet se psem v obytném autě nebo karavanu
Hlavním úkolem je udržet psa v teple a suchu. I když se to jeví jako nadlidský úkol, dá se to zvládnout. Jen toho možná budete pro psa muset zabalit víc než pro sebe :).
1. Ručníky, ručníky, ručníky
Nebo spíš pořádnou hromadu ručníků. Mokrý pes v bytě není nic příjemného, ale v obytném autě je to doslova katastrofa. Kromě zamokření a zablácení podlahy i sedaček, si hodně rychle připomenete, jak intenzivně může smrdět mokrý pes. Ručníků přibalte hodně, v zimě to v autě špatně schne (ideální je volit ty rychleschnoucí). Myslete i na to, že zablácené ručníky bude třeba někde uložit nebo vyprat.
Ručníků není nikdy dost
2. Župan
Alternativou k ručníkům je tzv. sušící župan. Bývá z mikrovlákna, perfektně saje a také zabrání oklepávání vody všude možně po interiéru. Psa udrží i v teple než doschne. Ale pozor, někteří psi ho doslova nesnáší :).
3. Kabátek
Pokud máte čtyřnohého parťáka, který je citlivější na chlad, například krátkosrsté nebo malé plemeno či staršího pejska, je dobré používat na venčení zimní kabátek. V současnosti je na trhu mnoho variant - ideální je vodoodpudivý, větruodolný a s měkkou podšívkou. Tak bude pejsek při procházce v teple a suchu a navíc nebudete mít příliš práce s jeho osušením. Pokud není sníh a je sucho, můžete použít i populární svetr.
Do sněhu je ideální je vodoodpudivý, větruodolný kabát a s měkkou podšívkou
4. Pelíšek (s izolací navíc)
Nebudeme zastírat, že v zimě je nejlepší spaní pro pejska v lidském teploučkém pelíšku. Pokud to není možné nebo ze zásady psa do postele nepouštíte, volte pelíšek, který izoluje chlad zespodu. Nebo pod klasický pelíšek můžete umístit jako izolaci podložku. A opravdové psí štěstí zažijete, když komfort zvýšíte ovčí kožešinou (dá se koupit 2. jakost), útulným vakem nebo teplou dekou navíc.
5. Světlo
V zimě se vyplatí vidět i být viděn. Nám se osvědčila čelovka (máme volné obě ruce), a když je pes na volno, i světýlko na obojek (např. LED).
V zimě se vyplatí vidět i být viděn
6. Kalorie navíc
Při nízkých teplotách se zvyšuje potřeba energie, tak je dobré přibalit výživné svačinky a dostatek krmiva. Hodí se i doplňky pro podporu imunity (lososový olej atd.).
7. Zábava i uvnitř
V létě se pes vylítá a zabaví snadno venku a vám to nedá ani moc práce. Počítejte s tím, že v zimě budete nejspíš častěji uvnitř a pejsek se může nudit. Přibalte si proto i pár osvědčených hraček nebo aktivit, které můžete se psem podnikat i v omezeném prostoru obytného auta.
8. Ochrana tlapek
Proti soli je dobré namazat tlapky ochrannou mastí a po procházce tlapky omýt vlažnou vodou. Doporučuje se také udržovat srst mezi prsty krátkou. Velmi citlivým psům můžete pořídit psí boty.
Velmi citlivým psům můžete pořídit psí boty
9. Standardní psí výbava
A nezapomeňte přibalit i běžnou výbavu: misky, obojek a vodítko (zejména používáte-li postroj, hodí se i náhradní, ať stihne proschnout), základní lékárničku, krmení nebo třeba sáčky na exkrementy.
10. Očkovací průkaz - pas
Před odjezdem si také vždy zkontrolujte konkrétní požadavky dané země, doporučujeme podrobné informace o cestování se psem do zahraničí (EU) na stránkách Státní veterinární správy. A zde najdete informace o cestování se psem mimo EU.
TIP Poradíme vám také pár univerzálních zásad a triků, jak si každou letní i zimní výpravu užijete bez stresu i s chlupáčem. Co nezapomenout a na co dát pozor si můžete přečíst v článku Cestování obytným autem se psem. Jak na to?
Užijte si zimní pohádku i se svým psím parťákem!
Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.
Jste s námi a našimi službami spokojení a líbí se vám, co děláme? Budeme moc rádi za hodnocení, které pomůže i dalším cestovatelům v obytňáku.